Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Aromaterapi Ne İçin Kullanılır?

0
8
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Aromaterapi Ne İçin Kullanılır?
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Aromaterapi Ne İçin Kullanılır?

Aromaterapi Nedir? 

Aromatik yani hoş bir kokuya sahip olan lavanta, yasemin ve gül gibi bazı bitkilerin çiçeklerinin, kabuklarının, yapraklarının, meyvelerinin ya da dallarının damıtılması ile yağları elde edilir. Bu yağlar kişilerin ruhsal ve maddesel sağlığının iyileştirilmesi için masaj sırasında uygulanır. Bu işleme aromaterapi adı verilmektedir. 

Eski zamanlarda ciddi olan sağlık sorunları bile aromaterapi yöntemi ile tedavi edilirdi. Günümüzde bitkilerden elde edilen bu yağlar ile krem, mekan kokulandırma ve masaj gibi amaçlar için kullanılmaktadır. Çağdaş tıp kadar aromaterapi tedavi yöntemleri halen araştırılmaktadır. Aromaterapi çare yöntemi, kişilerin ruhsal ve maddi sağlığının birbiri ile bağlantılı olduğunu savunmaktadır.

Aromaterapi Nasıl Uygulanır? 

Masaj yapmak isteyen lakin uygulamayı bilmeyen, çekicilik merkezine gitmek istemeyen kişiler için ev ortamında aromaterapinin rahatlatıcı etkisini hissetmenin ayrı yolları da bulunmaktadır. Bu yollardan bir her birine de banyodur. Küvet su ile doldurulur. Doldurulan su ılık olmalıdır. Suyun içerisine birkaç damla aromaterapi yağı damlatılır. Hazırlanan su içerisinde 10 – 15 dakikalar arası ummak vücudun rahatlamasını ve kasların gevşemesini sağlayacaktır. 

Gebe olan kadınların birincil 4 ay her tarafında aromaterapi banyosu ve masajı yaptırmaları nasihat edilmemektedir. Bir Takım aromaterapi yağları ise şunlardır:

Defne

Biberiye 

Ardıç

Gül

Fesleğen

Itır

Kekik

Hint defnesi

Lavanta

Çördük otu

Ekinezya

Tarçın

Vanilya

Papatya

Rezene

Yasemin 

Zencefil 

Melissa

Jojoba

Aromaterapi Ne İçin Kullanılır? 

Aromaterapi, kişilerin ruh sağlığını ve fiziki sağlığını gözetmek ve iyileştirmek için uygulanan bir yöntemdir. Günümüzde çekicilik merkezlerinde aromaterapi ile masaj teknikleri kullanıldığı gibi yağların alınması ile de evde kendi masajınızı yapabilirsiniz. Aromatik yağlar her insanda aynı etkiyi oluşturmayabilir. Ciltte kızarıklık ve tahriş gibi bazı tabi etkilere de neden olabilmektedir. Bu durumun sebebi kişinin atopik deri yapısına sahip olması olabilir. Bu gibi durum ile karşılaşan kişiler aromaterapide kullanılan yağları değiştirmelidir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here