ASELSAN’dan gençler için TEKNOFEST’te Tekno Macera

0
3
ASELSAN'dan gençler için TEKNOFEST'te Tekno Macera
ASELSAN'dan gençler için TEKNOFEST'te Tekno Macera

ASELSAN’dan yapılan açıklamaya tarafından, şirket, teknoloji ve bilim konularında farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen ve 21-26 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek TEKNOFEST’i ilk günden itibaren paydaş olarak destekliyor.

Bilim ve teknoloji meraklısı çocuklar için 2019 yılında hayata geçirilen uzun soluklu sosyal yükümlülük projesi Tekno Serüven, TEKNOFEST her tarafında çocukları ağırlayacak. Tekno Serüven, yeni neslin çocuklarına teknoloji, bilişim ve savunma sanayisi alanlarında içten ve yardımcı alışkanlıklar kazandırarak, onları çağın gerekliliği olan meraklı, tahlilci ve üreten bireyler olma konusunda heveslendirmek amacıyla yürütülüyor. 2019 yılındaki TEKNOFEST’te çocuklar ve gençler tarafından en fazla ziyaret edilen aktivite alanlarından olan Tekno Serüven bu yıl da eğlenceli teknolojik uygulamalar ve dijital eğitim içerikleriyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

ASELSAN’IMIZ GELECEĞİMİZE YÖN VERECEK GENÇLERE ULAŞACAK

Açıklamada ​​​​​​​konuya ilişkin değerlendirmelerine yer bahşedilen ASELSAN Idare Heyeti Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Şirket olarak ülkemizin kayda değer bir markası haline gelen TEKNOFEST’in bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Ülkemizin bağımsız milli teknolojilere sahip olması için eğitimli, yetenekli, meraklı gençlere ihtiyacımız var. TEKNOFEST’i, gençlerimizi motive etmek ve potansiyellerini ortaya dışında tutmak için fazla manâlı bir faaliyet olarak görüyoruz. Türkiye’nin lider savunma ve teknoloji şirketi ASELSAN’ımız geleceğimize yön verecek gençlere ve çocuklara TEKNOFEST’te ulaşacak. Geleceğin teknolojilerinin temelini bugünün çocuklarıyla hep birlikte atacağız.” ifadelerini kullandı.

MİLLİ ASELSAN CATS SİSTEMİ SERGİLENECEK

Karnaval kapsamında 500 metrekarelik alanında ziyaretçilerle buluşacak ASELSAN, insansız hava sistemlerinden radarlara, silah sistemlerinden “jammer”lara değin fazla sayıda ürün ve sistemini TEKNOFEST’te gençlerle buluşturacak. Kanada’nın İHA’larda kullanılan kameraya ambargo uygulamasının arkasından ulusal imkanlarla geliştirilip üretilen ASELSAN CATS Sistemi de Baykar standında Bayraktar TB-2 İHA üstünde sergilenecek.

TEKNOFEST ziyaretçileri, SARP Uzakta Komutalı Stabilize Tabanca Sistemi, Genel Amaç Helikopteri Kokpiti, Geleceğin Tank Konsepti, termal silah dürbünleri ve nişangahları ürün/sistemlerini deneyimleyebilecek. ASELSAN sergileme alanının içinde kurulacak Tekno Macera alanında da uzay ve suni akıl temalı etkinlikler gerçekleştirilecek.

İNSANSIZ SU ALTI SİSTEMLERİ VE ULAŞIMDA YAPAY AKIL

ASELSAN, TEKNOFEST kapsamında muhabere yarışmalar da gerçekleştirecek. İnsansız Su Altı Yarışması bu sene da şirketin yürütücülüğünde 16-19 Eylül’de İstanbul’da yapılacak. Yarışmayla insansız su altı araçlarına karşın teknolojilerin geniş bir tabana yayılmasına öncülük edilmesi hedefleniyor. İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması’nda geçen 3 yılda elde edilen ilerleme ışığında, bu yıl görevler daha da zorlaştırıldı. 58 takımın yarışacağı esas ve ileri kategoride gerçekleşecek yarışmada otonom görevlere siklet verilecek. ASELSAN’ın TÜBİTAK ve Cezeri ile yürüteceği 50 takımın yarışacağı Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması da festival süresince gerçekleştirilecek.

​​​​​​​Sosyal mesuliyet çalışmaları ve destek faaliyetleri ile kısa sürede kamuoyunda bilinirliğe ulaşan ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri Yardımlaşma (ASİL) Derneğinin işletmesi ASİL Kafe, festival ziyaretçilerine hizmet verecek. ASİL Kafe’nin sağladığı tüm kazanç, gereksinim sahiplerine ulaştırılmak üzere ASİL Derneğine aktarılacak. İlk defa ASELSAN 1975 Mağazası’nın da hizmet vereceği bu festivalde, şirketin lisanslı ürünleri gençlerin beğenisine sunulacak.

KAYNAK: AA
Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here