Aşılar delta varyantına aleyhinde etkili mi? Uğur Şahin’den kritik izah etme

0
13
Aşılar delta varyantına aleyhinde etkili mi? Uğur Şahin'den kritik izah etme
Aşılar delta varyantına aleyhinde etkili mi? Uğur Şahin'den kritik izah etme

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen etkinliğe Biontech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’in yanı sıra Modena Üniversitesi İmmünoloji Profesörü Andrea Cossarizza, Stanford Üniversitesi İmmünoloji Profesörü Mark Davis katıldı.

Etkinlikte konuşan Şahin, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) aleyhinde geliştirdikleri mRNA aşısının laboratuvar süreçleri ve çalışmalarıyla ilgili bilgiler paylaştı. Süreç her tarafında bambaşka yaklaşımlar denediklerini, birincil klinik çalışmaları yaparak zorunlu kavram kanıtına ulaştıklarını aktaran Şahin, klinik araştırmalarda birçok belge bulunduğunun ve her hasta için ayrı olarak hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

Şahin, GMP (granülosit-monosit progenitör) üretiminin “bıktırıcı” bir işlem olduğunu vurgulayarak “Yaptığımız şey şuydu. Bunları elektronik tescil, toplu tescil ve yaklaşımın otomatikleştirilmesine çevirdik. Bu Nedenle altı haftadan daha az sürede bu işlem ortaya çıkabilir.” diye konuştu.

“2020 salgınıyla rastlamak, bu teknolojileri kullanmamıza ve bir aşı geliştirme hedefine ihtimal sağladı.” diyen Şahin, burada kullandıkları kavramın yine aynısı olduğunu ve virüsten korunmak için kalıtımsal bilgiyi kullandıklarını aktardı.

Şahin, “20’den fazla nörojeni deneme ettik, ayrıca hangi aşının en yerinde olduğu sorusunu da sorarak daha iyi reseptör bağlama alanı mı yoksa tam sivri uçlu proteinin mi en uygun aşı olduğunu gördük.” diye konuştu.

– “Sene sonuna kadar 1 trilyon dozdan pozitif aşı üreteceğiz”

Aşıların 2 aylık ve 6 aylık etkisini ölçen verilere sahip olduklarını açıklayan Şahin, “Aşı üretimimiz 2019’da 10 bindi. Ortağımız Pfizer ile sene sonuna kadar 1 trilyon dozdan fazla aşı üreteceğiz. Bu mükemmel bir artış.” dedi.

Şahin, “Varyantların maliyet nötralizasyonunu uyumlu olarak inceleme ediyoruz. Delta varyantının lokalizasyonunun azaldığını gözlemledik ama yine de sorun yok.” ifadesini kullandı.

Bu verileri ikinci dozun ardından 2 ay geçecek şekilde elde ettiklerini gösteren Şahin, şunları kaydetti:

“İkinci dozdan sonradan antikor titresinde büyüyen bir vakit aralığı olduğunu ve Delta varyantına aleyhinde korumanın da antikor titrelerini düşürdüğünü görüyoruz. gerçi hastalığa karşısında enerjik bir korumamız var. Ayrıca gördük fakat bu hemen şimdi yayımlanmamış bir veridir, tam nötralizasyon, ikinci dozdan daha sonra daha yüksek antikor titreleri oluşturan ek üçüncü dozdan daha sonra sağlanır. Veriler 3. dozda yüzde 95, enfeksiyon kontrolünde yüzde 97 bütün korumanın sağlandığını gösteriyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here