Askeri uçakla Kabil’den Pakistan’a götürülen 22 kişi Türkiye’ye getirildi

0
7
Askeri uçakla Kabil'den Pakistan'a götürülen 22 kişi Türkiye'ye getirildi
Askeri uçakla Kabil'den Pakistan'a götürülen 22 kişi Türkiye'ye getirildi

Askeri uçakla Kabil’den Pakistan’ın başkenti İslamabad’a götürülen 22 Türk vatandaşı bugün Türk Hava Yolları’na (THY) ait uçakla saat 09.40’da İstanbul Havalimanı’na getirildi.  Türk vatandaşları burada karantina ve sağlık durumu işlemlerinin tamamlanması için görevliler kadar karşılandı. İşlemleri tamamlanan 22 Türk vatandaşının 10 jurnal karantina süresi baştan başa ikamet adreslerinde bulunacağı öğrenildi.

“2 SAAT İÇERİSİNDE KABİL HAVALİMANI’NA GEÇMEMİ İSTEDİLER”

8 yıldır NATO’da görevli olan ve Kabil’de yer alan Türk vatandaşı Sadullah Çalık, tahliye süreci hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çalık, “Kabil’de şart baya kötüye gidiyordu. Biz Kabil’den ayrılmadan önce havalimanının sivil tarafı ele geçirilmiş, insanlar havalimanına egemen yapmıştı. Ben dün sabahtan Büyükelçiliğe başvuruda bulundum. 2 saat içerisinde havalimanına geçmem söylendi. Benimle beraber 30 kişinin üzerinde kişiye aynı anda askeri uçakla aldılar. Zaten terhis sırasında büyükelçilik ekibi yanımızdaydı” dedi.

“TÜRK OLDUĞUM İÇİN BİR KEZ DAHA KIBIR DUYDUM”

Askeri uçakla Pakistan’a geldikten daha sonra büyükelçilik ekipleri tarafından karşılandıklarını açıklayan Çalık konuşmasını şöyle sürdürdü: “Baya güzel bir hizmet vardı. Türk olduğumuz bir kez daha kibir duydum. Takım bütün teşkilatlıydı, testlerimiz yapıldı. Karnımızı doyurdular. VIP hizmet gibi tertemiz oteller de kaldık. PCR testimiz dahil otel de yapıldı. Büyükelçilik ekipleri son dakikaya değin bizimle ilgilendiler. Orada dediğim gibi Türk olduğum için bir defa daha kibir duydum. Bu değin kaliteli bir hizmet beklemiyordum açıkçası. Ülkemiz kadar ardına kadar desteklenmiş edinmek gurur verici. Örneğin diğer ülke vatandaşları çantalarını bile alamadılar. Sadece bir sırt çantasına müsaade edildi. Biz bütün eşyalarımızı aldık geldik.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here