Avrupa’da yer yerinden oynadı! Belarus’un göçmen oyunu

0
8
Avrupa'da yer yerinden oynadı! Belarus'un göçmen oyunu
Avrupa'da yer yerinden oynadı! Belarus'un göçmen oyunu

Dünya yeni bir göçmen krizi ile aleyhinde karşıya. Zira Pazar günü Kabil’in Taliban’ın eline geçmesi ile Afganistan’da on binlerce birey yollara düştü

Avrupa Birliği’nin yasaklama listesinde olan Belarus ise son dönemde AB’nin bu hamlesine karşılık olarak mülteci kartını oynuyor.

Mültecileri AB sınırına gönderen Belarus’un bu politikası AB liderleri kadar sertçe eleştirilmişti. Belarus’un Afgan göçmenleri zorla AB sınırına götürdüğü anlar kameraya yakalandı.

611fad70b57f151ab8ccf486

LİTVANYA GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Litvanya hudut kuvvetleri, Belarus polisinin göçmenleri yasadışı bir şekilde sınırlarının dışına ittiğini bahis ettikleri görüntüleri yayınladı.

Görüntüler kısa sürede Avrupa’nın gündemine oturdu. Avrupa Birliği, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya yasadışı sınır geçişleri düzenleyen Belarus’un bu politikasını ‘saldırgan davranış’ olarak nitelendirdi ve kınadı.

Açıklamada bu politikasının 27 ulustan oluşan bloğu istikrarsızlaştırmak amacıyla yapıldığının altı çizildi.

611fad7bb57f151ab8ccf489

POLONYA’DAN SERT SÖZLER

Polonya ise Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun otoriter hükümetini göçmenleri sınırından geçirerek insani bir kriz yaratmakla suçladı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki düzenlediği basın toplantısında, ‘(Göçmenler) candan sempati duyduğum halk müziği, ama onlar Bay Lukashenko’nun elinde bir vasıta, bir araç’ dedi.

AB ile Belarus sınırında bu restleşme yüzünden tam bir insanlık dramı yaşanıyor. Zira sihalı Belarus emniyet güçleri göçmenlerin Belarus’a dönmelerine izin vermezken, Polonya sınır muhafızları ve ordu görevlileri, Polonya üzerinden yolculuklarına devam etmelerini engelliyor.

Polonya bugün söz konusu göç dalgasını önlemek namına 1000 asker daha konuşlandırdığını duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here