Avrupa’dan Biontech/Pfizer aşısına 12-15 yaş için onaylama

0
30
Avrupa'dan Biontech/Pfizer aşısına 12-15 yaş için onaylama
Avrupa'dan Biontech/Pfizer aşısına 12-15 yaş için onaylama

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Biontech/Pfizer’in korona virüsüne (Covid-19) karşısında geliştirdiği aşının 12-15 yaş grubuna uygulanabileceğini duyurdu.

EMA’dan yapılan açıklamada, şimdi 16 yaşındakiler ve daha büyüklere yapılabilen aşının etkisinin 12-15 yaş grubundaki 2 bin 260 kişide araştırıldığı belirtildi.

Araştırma sonucunda aşının bu yaş grubundaki çocuklarda etkili olduğu, hastalığa karşısında koruma sağladığı sonucuna varıldığı aktarıldı. Açıklamaya tarafından, aşının yapıldığı 1005 çocukta Covid-19 görülmedi, placebo aşı yapılan 978 çocuktan 16’sı hastalığa yakalandı.

EMA’nın aşı stratejisinden sorumluluk sahibi yöneticisi Marco Caveleri, basın toplantısında, aşının çocuklardaki etkisinin genç yetişkinlerle aynı, hatta daha olumlu olduğunu söyledi.

Aşının yetişkinlerde olduğu gibi çocuklara da 2 doz halinde ve an az 3 hafta arayla uygulanması gerektiğini gösteren Caveleri, çocuklardaki yan etkilerin de yetişkinlerdekilerle benzer olduğunu söyledi.

Caveleri, EMA’nın tavsiyede bulunduğunu, aşının çocuklara da yapılması veya ne zaman uygulanacağı konusundaki kararı AB üyesi ülkelerin vereceğini ifade etti.

AB, BioNTech-Pfizer aşısından 2022-2023 yılları için 1,8 milyar doz daha satın elde etmek için firmalarla anlaşma imzalamıştı. AB yönetimi, 12-15 yaş grubunun aşılanmasına sonbaharda başlanabileceğini belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here