Avustralya’da olimpiyat sevinci! Üçüncü defa…

0
5
Avustralya'da olimpiyat sevinci! Üçüncü defa...
Avustralya'da olimpiyat sevinci! Üçüncü defa...

Başbakan Morrison, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin 2032 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın ülkesinin Brisbane kentinde düzenleneceğini duyurması üstüne, Başbakanlığın resmi internet sitesinden Avustralya Federal Spor Bakanı Richard Colbeck ile müşterek açıklamada bulundu.

Olimpiyatların 1956’da Melbourne, 2000 yılında da Sydney’de yapılmasının gerisinde üçüncü defa Avustralya’da düzenlenecek olmasının ülke ekonomisi ve Brisbane kenti açısından çok manâlı olduğuna dikkati çeken Morrison. ‘‘Yalnızca Brisbane ve Queensland için değil, tüm ülke için tarihi bir gün. Avustralyalılar için kibir verici bir gün.” dedi.

Dünyanın en büyük spor etkinliğine ev sahipliği yapmanın büyük hayaller kurmaya cesaret eden her genç Avustralyalıya umut verici bir amaç sunduğunu dile getiren Bakan Colbeck de “Bugün evlerinde oturan ve olimpiyat şampiyonu olmak isteyen genç sporseverleri düşünürseniz artık hedefledikleri maddesel bir şey var. On yıldan birazcık daha artı vakit içinde kendi topraklarında rekabet etme şansları var.’’ ifadelerini kullandı.

– Brisbane kentinin 11 yılda çehresi değişecek

2032 Olimpiyatları’na konut sahipliği yapacak Queensland eyaletinin başkenti Brisbane’nin Belediye Başkanı Adrian Schrinner, olimpiyatın bir şehre getireceği tanınma fırsatının, parayla satın alınamayacak dek büyük bir değerinde olduğunu söyledi.

Yaklaşık 11 yıl daha sonra dünya sahnesine çıkacak Brisbane’i yeni bir dünya şehrine dönüştürmek için federal ve eyalet yönetimleri göre büyük kaynak ayrılmasının yanı sıra eyaletin güneydoğusuna aralarında 28 spor dalına ev sahipliği yapacak üç belli başlı merkez yapı edilmesi planlanıyor.

Olimpiyatların Brisbane’de 21, Gold Coast ve Sunshine Coast kentlerinde 4 mekanda gerçekleştirilmesi düşünülüyor, açılış ve kapanış törenlerine de Brisbane’deki Gabba Stadyumu konut sahipliği yapacak.

Futbol eleme maçları da Cairns, Townsville, Toowoomba, Sydney ve Melbourne kentlerinde oynanacak.

Olimpiyatlar, 2024’te Fransa’nın başkenti Paris’te, 2028’de ABD’nin Los Angeles kentinde, 2032’de de Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here