Ayasofya’daki namazda tekrar azınlıklara ‘tehdit etme’: Erbaş, minbere kılıçla çıktı

0
44
Ayasofya’daki namazda tekrar azınlıklara ‘tehdit etme’: Erbaş, minbere kılıçla çıktı
Ayasofya’daki namazda tekrar azınlıklara ‘tehdit etme’: Erbaş, minbere kılıçla çıktı

Ayasofya’da 87 yıl daha sonra öncelikle Ramazan Bayramı namazı kılındı. Erbaş, açılışta olduğu gibi bayram namazında da minbere kılıçla çıktı. Erbaş’ın hareketi, gayrimüslimlere korku söylemi olan “kılıç artığı” ifadelerini yine akıllara getirdi.

Sabahtan namazı ve Ramazan Bayramı namazını kılmak isteyen vatandaşlar erken saatlerden itibaren Ayasofya’ya geldi, yeni müşteri koronavirüs (Covid-19) tedbirleri hiçe sayıldı.

MİNBERE KILIÇLA ÇIKTI

Sabahtan namazı sonrası Kur’lahza-ı Kerim okunurken, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Muhakkak Maşalı, dua yaptırdı.

Bayram namazını ise Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı ve minbere kılıçla çıktı.
 

kılıç kalkan gösterisi sürüyor. bir avuç azınlığın kalakaldığı bir zeminde hala kılıç gösteriliyor. vazifeli memur bunu bir nişane olarak sırtlanıp duruyor. bir bayram günü, baştan hedefler belirleniyor. bir çürüme ki covid-19 çiçek kalır bu nefretin yanında… https://t.co/puUUDjKfhz

— Միսակ Թունչբոյաճը (@dRWarp) May 13, 2021
Erbaş, Ayasofya’nın açılışında da minbere kılıçla çıkmış ve garimüslimleri hedef bölge nefret edilen şey söylemi “kılıç artığı” ifadeleri hatırlatılarak, tepki gösterilmişti.
 

Diyanet işleri başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’nın peşinde bayram namazında da kılıç kuşanmış. bu en azından ‘kılıç artığı’ diye adlandırılan bir kalabalık için bir arma değil. Bu, bizler için, ağırlığını varsayım edemeyeceğiniz değin büyük bir korku sebebi.

— Saba (@LevonSaba) July 31, 2020  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here