Azerbaycan ve Ermenistan güç kullanmaktan kaçınma ve meseleleri çözme konusunda anlaştı

Azerbaycan ve Ermenistan güç kullanmaktan kaçınma ve meseleleri çözme konusunda anlaştı

ABONE OL
Kasım 19, 2022 23:00
Azerbaycan ve Ermenistan güç kullanmaktan kaçınma ve meseleleri çözme konusunda anlaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azerbaycan ve Ermenistan güç kullanmaktan kaçınma, meseleleri egemenlik, toprak bütünlüğü ve hudutların dokunulmazlığının tanınması temelinde çözme konusunda anlaştı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Soçi kentinde yaptığı üçlü görüşmenin akabinde ortak bildiriyi kabul etti.

Kremlinin internet sayfasında yayımlanan bildiride, üç önderin 2020 ve 2021’de kabul edilen bildirilerin uygulanması sürecini görüştüğü belirtilerek, “tarafların, Azerbaycan-Ermenistan münasebetlerinin kapsamlı halde olağanlaştırılması, Güney Kafkasya’nın barış, istikrar, güvenlik ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmasının sağlanması gayesiyle tüm bu mutabakatlara sıkı sıkıya bağlı kalma taahhütlerini yinelediği” kaydedildi.

Rus barış gücünün, bölgede güvenliğinin sağlanmasına kıymetli ölçüde katkısı ve bölgedeki durumu istikrara kavuşturma gayretlerinin kıymeti vurgulanan bildiride, “Güç kullanmaktan yahut güç kullanma tehdidinden kaçınma, meseleleri Birleşmiş Milletler Tüzüğü ile 1991 tarihli Almatı deklarasyonuna uygun olarak egemenlik, toprak bütünlüğü ve hudutların dokunulmazlığının karşılıklı tanınması temelinde çözme konusunda muahedeye varıldı.” sözlerine yer verildi.

“Bölgede sürdürülebilir ve uzun vadeli barışın sağlanması için Azerbaycan ile Ermenistan ortasında bir barış muahedesinin imzalanmasına yönelik faal hazırlığın önemi” vurgulanan bildiride, karşılıklı olarak kabul edilebilir tahlillerin arayışına devam edilmesi konusunda mutabık kalındığı aktarıldı.

Rusya’nın yardımıyla iki ülkenin dini önderleri, uzmanlar ve halk temsilcileri ortasında olumlu bir atmosfer yaratma ve halklar ortasında inancın güçlendirilmesi maksadıyla üç ülkenin parlamentoları ortasında temasların başlatılmasının ehemmiyetine dikkat çekilen bildiride, Aliyev ve Paşinyan’ın, Rusya’nın Güney Kafkasya’da istikrar ve refahın sağlanmasına, ilgilerin olağanlaşmasına katkıda bulunmaya hazır olmasından memnuniyet duyduğu kaydedildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.