Bahçeli: Erken seçim talebi beyhudedir

0
27
Bahçeli: Erken seçim talebi beyhudedir
Bahçeli: Erken seçim talebi beyhudedir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, iftiralarla bezenmiş kara ya da gri propaganda ne denli hızlı olsa da günü ve saati geldiğinde hakikatin ağırlığı aşağı ezilmeye mahkum olduğunu söyledi.

Günümüz şartlarında, bilhassa uluslararası ilişkiler çerçevesinde, ters propagandaların, algı operasyonlarının, yalan haberlerin, uydurma iddiaların yoğunluğunun güvenli olmayan boyutta arttığını gösteren Bahçeli, bunun sonucunda ülkelerarası ilişkilerin değerinde odaklı olmaktan uzaklaşarak önyargılara ve ölümcül hesaplaşmalara sürüklendiğini ifade etti.

Parti programlarındaki milli dış politikanın temel hedeflerini dile getiren Bahçeli, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin ulusal güvenliğini ve ulusal çıkarlarını gözetmek ve ilerletmek; çevremizde barışma, kararlılık ve emniyet kuşağı meydana getirmek; ilk kez komşularımız edinmek üzere, bütün ülkelerle ortak hürmet ve yarara dayalı ilişkiler kurmak; mevcut sorunları Türkiye’nin adalet ve çıkarları korunarak uluslararası hukuk çerçevesinde adaletli ve kalıcı çözümlere kavuşturmaktır.

Türkiye’nin coğrafi, stratejik ve jeopolitik konumunu dikkate bölge, bölgesel ve küresel istikrara katkı maddesi sağlayacak; şahsiyetli, kararlı ve etkili bir dış politika ayrıca gayemiz ayrıca de gayretimizdir. Türk milleti için vazgeçilemez özellik içeren unsurlar olan; milli kültürümüzü, toprak bütünlüğümüzü ve üniter devlet yapımızı korumayı temel öncelik olarak özümseyen bir strateji çerçevesinde partimizin uluslararası ilişkilerdeki esas girişim ve prensipleri belirlenmiştir. Meselelere başkent Ankara’dan bakan, dünyayı Türkçe okuyan, ne doğudan ne de Batı’dan vazgeçen, hiçbir ülkeyi, hiçbir düşünceyi, hiçbir medeniyet ve milleti hor görmeyen bir vizyon genişliği ve etik seviyesi Milliyetçi Hareket Partisi’nin dış politikasının asıl çatısıdır.”

“Alınmış ve alınacak her kararın arkasındayız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi’ne katıldığını, bir program çerçevesinde devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya geldiğini andıran Bahçeli, günlerdir beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki görüşmenin 45 dakikalık vakit zarfında gerçekleştiğini, ardındaki da iki ülke heyetlerinin bir masa etrafında buluştuğunu kaydetti.

Bahçeli, “Türkiye’nin haklı beklentileri, yasal öncelikleri ve milli hassasiyetleri ABD Başkanı’na ve muhatap ülkelere bütün berraklığıyla aktarılmıştır. Görülmüştür oysa terör örgütleri konusundaki ikircikli konuşma müttefik ülkelere ne eyvah ancak katılaşmış ve kalıplaşmış bir şekilde hakimiyet kurmuştur.” dedi.

NATO Zirvesi’nin açıklanmış sonuçları ve bu sonuçların ortaya çıkaracağı yeni ilişkiler serüveni ne olursa olsun, Türkiye’nin kararlılığından taviz vermeyeceğini dile getiren Bahçeli, “Biz devletimizin yanındayız, gücenmiş ve alınacak her kararın arkasındayız.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here