Bakan Akar’dan son dakika yeni harekat sinyali! Avrupa’ya Doğu Akdeniz resti

0
1
Bakan Akar'dan son dakika yeni harekat sinyali! Avrupa'ya Doğu Akdeniz resti
Bakan Akar'dan son dakika yeni harekat sinyali! Avrupa'ya Doğu Akdeniz resti

Bakan Akar, yaptığı son dakika açıklamasında “Gereken ne varsa yeri, zamanı gelince Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yapılacak. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyinden gerçekleştirilen terör örgütü PKK/YPG saldırılarına ilişkin, “Hak ve menfaatlerimizi gözetmek ve kollamak için yapılması gereken ne varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne dek yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde benzer şekilde yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Batkan Akar, Ulusal Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı başlangıç törenine katıldı, MSÜ’nün yönetimsel ve askeri yönetim kadrosuyla askeri ve akademik eğitim ve öğretim faaliyetlerine yönelik değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantılarda konuşan Akar, dünyada ve bölgede savunma ve emniyet konuları öncelikle edinmek üzere önemli gelişme ve değişimlerin yaşandığını belirtti. Bunları yakından peşine düşüp takip ederek her türlü tedbiri aldıklarını açıklayan Akar, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde milletlerarası ortamda bir özne haline geldiğini belirtti.

Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta bütün gelişmeleri yakından peşine düşüp takip ettiklerini vurgulayan Akar, “Aldığımız raporlarla anlık takip ediyoruz. Hak ve menfaatlerimizi gözetmek ve gözlemek için yapılması gereken ne varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne dek yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde benzer şekilde yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Herhangi bir şekilde ‘taviz, mücadeleden vazgeçmek’ gibi bir şey katiyen laf konusu değil. Asil milletimizin hakkını, hukukunun her bir zerresini korumak bizim boynumuzun borcu. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa bugüne değin yaptık, yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’YA DOĞU AKDENİZ UYARISI

Suriye’nin kuzeyine ilişkin ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatları hatırlatan Akar, şunları söyledi:

“Türkiye olarak biz mutabakatlarda üzerimize düşen ne varsa bunları ciddiye alıyor ve özenle uyguluyoruz. Oradaki sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Benzer şekilde Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta iyi komşuluk ilişkileri içinde, milletlerarası hukuk çerçevesinde bize düşen ne varsa bunları yapıyoruz. Biz barıştan, diyalogdan, hitabe, görüşmeden yanayız. dahası da hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğimizi söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Bu konuda azimliyiz, kararlıyız ve buna da muktediriz.”

Erdoğan'ın operasyon mesajı sonrası çarpıcı açıklama: Türkiye artık caydırılamazErdoğan’ın operasyon mesajı sonrası çarpıcı tanımlama: Türkiye artık caydırılamaz

Doğu Akdeniz’de son dönemdeki gelişmelere de değinen Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Avrupa’daki bir takım ülkeler boyunu ve gücünü aşan bir şekilde Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışıyor. Bu işler onları aşar. Bunlarla bir yere varılamayacağını bilmeleri gerekli. NATO bir savunma örgütü. Burada müttefikler varken bunun içindekilerin hem ittifaklar yapması ayrıca AB’nin savunma gücünü hem de NATO’yu bölecek. Bunu görüyorlar. Lakin bir takım ülkeler egolarından veyahut başındakilerin siyasi ihtirasları sebebiyle bunlara uyarı etmiyor keza NATO keza AB’ye hasar veriyor ayrıca de bütün Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye atıyorlar.”

“TERÖR KORİDORUNA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Akar, Türkiye’nin tüm komşularının sınırlarına ve bağımsızlık haklarına saygılı olduğunu belirterek, “üstelik da ülkemizi korumak bizim boynumuzun borcu. Orada teröristler varsa eğer siz de onlara herhangi bir işlem yapamıyorsanız biz yapmak zorundayız. İnşallah 40 yıldan beri devamlı bu terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmakta kararlıyız. üstelik siz binlerce kilometreden bizim güneyimize gelecek, ‘bir takım eylemlerin güvenliğinizi tehdit ettiğini’ söyleyeceksiniz, biz sınırlarımızın dibindeki oluşumlara bigane kalacağız. Böyle bir şey düşünülemez. Orada herhangi bir şekilde terör koridoru oluşturulmasına müsade vermedik, vermeyeceğiz. Onu yapmaya çalışan PKK/YPG’li teröristleri kazdıkları çukurlara gömdük” açıklamalarında bulundu.

“TERÖRİST ADETA HEDEFİMİZ ORASI”

Terörle mücadelede 24 Temmuz 2015’deri itibaren yeni bir sürecin başlatıldığını, yeni konsept kapsamında teröristlerin kaynağında etkisiz ışık halkası getirildiğini dile getiren Akar, “Terörist az daha hedefimiz orası” diye konuştu.

“PKK eşittir YPG” ifadesini kullanan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefinin teröristler olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “24 Temmuz 2015’te başlayan terörle yoğun uğraş zarfında bugüne kadar 18 bin 609 terörist etkisiz ayla getirildi. 1 Ocak’tan itibaren ise etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2 bin 201 oldu” ifadelerini kullandı.

“VATANI VE MİLLETİ İÇİN ÇALIŞAN BİR ORDU”

Türkiye’nin sismik araştırma gemilerinin faaliyetlerine ilişkin bildiri ettiği NAVTEX’lere yönelik son dönemde yapılan bir takım değerlendirmelere değinen Akar, şöyle konuştu:

“Bizim deniz yetki alanlarımızdan, öteki konulardaki adalet, ilgi ve menfaatlerimizden taviz vermemiz katiyen laf konusu değil. Deniz yetki alanımızı korumak için Deniz Kuvvetlerimiz aralıksız faaliyette. Bazılarının hayallerinden bile geçmeyecek düzeyde tasarlama ve uygulama var. Hal böyleyken bilgileri görmeden, duymadan, anlamadan, neyin ne olduğunu bilmeden birtakım konuşmalar, değerlendirmeler yapıyorlar. Alandaki personelimizin en fazla morale gereklilik duyduğu dönemde bu ve güya olaylar onların moral ve motivasyonunu olumsuz etkiliyor. İzan, insaf sahibi insanların bunu düşünmesi, görmesi, bilmesi lüzumlu. Deniz Kuvvetlerimiz 200 bin saat seyir yaptı bir yılda. 182 gün aralıksız denizde kaldı gemimiz. Kara Kuvvetleri personelimiz 4 sene üs bölgesinde kalıyor. Hava Kuvvetlerimiz gece gündüz faaliyet icra ediyor. Böyle bir çaba içinde olan bir ordudan bahsediyoruz. Vatanı, milleti için çalışan bir ordudan bahsediyoruz. Hudutlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğinden bahsediyoruz. Hal böyleyken sapla samanı karıştıranlara natürel oysa teessüf ediyoruz.”

MSÜ’ye öğrenci alımı

Ulusal Savunma Üniversitesine öğrenci alımına yönelik ortaya atılan bazı iddialara ilişkin de açıklamalarda yer alan Akar, “Öğrencilerin alımı, tayinler, terfiler mevzuat çerçevesinde kılı kırk yararak icra edilen faaliyetler. ‘Tesir edilme’ gibi bir şey laf konusu olamaz. Birtakım bilgileri alıp, onu ona bunu buna katıp ortaya girift bir şeyler atmak fazla yanlış işler. Bakanlığımız bu konuda büyük bir hassasiyetle kendisine verilen görevleri yapma azim ve kararlılığındadır” ifadelerini kullandı.

MSÜ Rektörü Erhan Afyoncu kadar ilk dersin verilmesinin peşinde Bakan Akar ve beraberindeki komutanlar Çok Uluslu Karşılıklı Harp Merkezi Komutanlığına geçerek bir zaman “Avrasya Barışı 2021 Tatbikatı”nı peşine düşüp takip etti.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here