Bakan Akar’dan Ukraynalı bakanlarla ‘tahıl koridoru’ görüşmesi: ‘Çatışma şartlarından farklı tutulmalı…’

Bakan Akar’dan Ukraynalı bakanlarla ‘tahıl koridoru’ görüşmesi: ‘Çatışma şartlarından farklı tutulmalı…’

ABONE OL
Aralık 1, 2022 11:00
Bakan Akar’dan Ukraynalı bakanlarla ‘tahıl koridoru’ görüşmesi: ‘Çatışma şartlarından farklı tutulmalı…’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamaya nazaran; Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile tahıl sevkiyatındaki son durum ile ilgili telefonda görüştü.

Bakan Akar, tahıl sevkiyatı teşebbüsünün çatışma şartlarından başka tutulması gerektiğini tabir etti.

BUGÜNE KADAR YAKLAŞIK 10 MİLYON TON SEVK EDİLDİ

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran; tahıl sevkiyatına ait son durumun ele alındığı görüşmede Bakan Akar tarafından; bugüne kadar yaklaşık 10 milyon ton tahılın muhtaçlığı olanlara emniyetle sevk ederek, global besin krizinin tahliline büyük katkı sağlayan ve tüm problemlerin iş birliği ve diyalogla çözülebileceğini gösteren tahıl teşebbüsünün sürdürülmesinin büyük ehemmiyet taşıdığı vurgulandı. 

Karadeniz koridorunun tahıl nakli için kara yolundan çok daha süratli ve elverişli olduğu, büsbütün insani bir faaliyet olan tahıl sevkiyatı teşebbüsünün çatışma şartlarından farklı tutulması gerektiği aktarıldı.

Bakan Akar, bölgede barışın temini ve insani yardım konusunda her düzeyde bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini bildirdi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’nin öncülüğünde gerçekleştiren tahıl koridoru muahedesinde dikkat çeken bir gelişme yaşanmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’dan tahıl çıkışını sağlayan muahedeyi askıya aldığını bildirmişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kiev’in “İngiliz uzmanların iştirakiyle Karadeniz Filosu gemilerine ve tahıl koridorunun güvenliğini sağlamada yer alan sivil gemilere karşı terör hareketi gerçekleştirdiği” belirtilmişti.

Açıklamada, “Terör hareketini göz önünde bulundurarak, Rus tarafı Ukrayna limanlarından tarım eserlerinin çıkışına ait mutabakatların uygulanmasına iştirakini askıya aldı” sözleri kullanılmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.