Bakan Asilzade, Şenyayla üs bölgesinde güvenlik toplantısı yaptı

0
36
Bakan Asilzade, Şenyayla üs bölgesinde güvenlik toplantısı yaptı
Bakan Asilzade, Şenyayla üs bölgesinde güvenlik toplantısı yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çeşitli bağlantı ve incelemelerde bulunmak üzere Muş’a geldi. Muş Alparslan Havalimanı’nda karşılanan Bakan Aristokrat, büyük kasaba merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Şenyayla bölgesindeki Şehit Jandarma Üsteğmen İsmail Moral Geçici Jandarma Asayiş Karakolu’na geçti. Burada askerleri selamlayan Bakan Aristokrat, sonradan Asalet Defteri’ni imzaladı. Karakolda incelemelerde bulunan Bakan Soylu, arkasında Bakan Yardımcıları Mehmet Ersoy, Muhterem İnce, Muş Valisi İlker Gündüzöz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın yer aldığı toplantıya başkanlık etti. Basına kapalı olarak yapılan toplantıda, terör, uyuşturucu ile mücadele ve asayiş konuları ele alındı. 

BİR ZAMANLAR, ŞENYAYLA’YA GÖTÜRÜRÜZ’ DİYE TEHDİT EDERLERDİ’

Muş Şenyayla Üs Bölgesi’nde basına kapalı yapılan emniyet toplantısına başkanlık eden İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, sosyal medyadan paylaşım yaptı. Aristokrat, toplantıdan fotoğraflara da yer verdiği mesajında, “bir zamanlar Muş’ta, vatandaşımızı Şenyayla’ya götürürüz diye korkutma ederlerdi. Şu Anda Muş Şenyayla’nın göbeğinde, Şenyayla Üs Bölgesi’nde Muş Güvenlik Toplantısı’ndayız. Allah’a hamolsun” ifadesini kullandı. 

ASKERLERLE SOHBET ETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Şanyayla’daki emniyet toplantısının gerisinde bölgede atama yapan askerlerle bir araya geldi. Askerlerle sohbet edip, hatıra fotoğrafı çektirdi. Arkasında tarihi Murat Köprüsü’nü gezen ve yetkililerden data bölge Bakan Asilzade, Hasköy ilçesine geçerek vatandaşlarla bir araya geldi.

‘GÜVENLİK TOPLANTISI YAPTIĞIMIZ YER MANİDARDI’

Şenyayla Üs Bölgesi’nde Muş’un tüm emniyet meselesini masaya yatırdıklarını bildiren Bakan Soylu, “Güvenlik toplantısını yaptığımız yer manidardı. Nerede yaptık biliyor musunuz? Şenyayla’nın göbeğinde yaptık. Bu ülkeye, bu milletin kardeşliğine insanlara değer ödetmeye çalışanlara dedik fakat ‘bu ülkeyi bölemezsiniz kardeşliğini ortadan kaldıramazsınız.’ En iyisini siz biliyorsunuz; eğer siz meselenin arkasında durmasaydınız, cesaretinizi ortaya koymasaydınız, biz her zaman birlikte bu ülkeye değer ödetmeye çalışanlara birlikte karşısında duracağız demeseydiniz bugün bu huzuru bulamazdık, Allah sizden razı olsun” dedi.

‘YILLARCA ÇOK SIKINTI ÇEKTİNİZ’

Doğu ve Güneydoğu’nun baştan başa rahatlık olduğunu açıklayan Aristokrat, şunları söyledi:

“Allah’ımıza şükürler olsun çocuklarımız okullara gidiyor, üniversitelere gidiyor. Allah’ımıza şükürler olsun, her vilayette havalimanları, hastaneler var. Hastaneler büyüyor, kapasiteleri artıyor. İhtiyaçlara cevap verecek ışık halkası geliyor. Yollarımız var, bölünmüş yollarımız var. Murat suyunun etrafında yüzlerce dönüm yapılan mesire yeri var, 12 gözlü köprünün üzerinde. Oradan yeni tekstil kentin yapılacak yerine uğradık. Bir taraftan fabrikalar, bir taraftan hayvancılık. Neymiş terör örgütü gelecekmiş de dağlara çıkmaya benim buradaki güzel insanlarımın yaylalarına gitmesini engelleyecekmiş. Yapabildiler mi? Hayvancılığı yaylaların baştan başa yapabilme kapasitesine sahip olabiliyoruz. Yetmedi barajları yaptırmayacaklardı, becerebildiler mi? Türkiye büyüyor, bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Burada sizinle bir heyecanımı paylaşmak istiyorum. Gördüğümü size açıklama yapmak benzer heyecanın ortağı olmanızı istiyorum. Allah’a yemin olsun oysa Türkiye bir büyüyecekse Doğu ve Güneydoğu 5 büyüyecek. Çünkü bu sizin hakkınızdı, yıllarca çok bıkkınlık çektiniz yıllarca fazla bedel ödediniz. Göreceksiniz engelleyemediler, engelleyemeyecekler. Sadece Hasköy’de yok Doğu ve Güneydoğu’nun boyunca çocuklarımız hekim ve mühendis olacak, kızlarımız bütün Türkiye’ye hem de Doğu ve Güneydoğu’nun anlayışını nakşedecekler. Evlatlarımız öğretmen olacaklar çünkü.”

‘KİM NE DERSE DESİN’

Birlik, beraberlik ve kardeşliği kimsenin bozamayacağını vurgulayan Asilzade, “Ne birliğimize ne beraberliğimizi ne kardeşliğimizi ne zenginliğimizi ne büyümemizi, dünyaya nizam vermemize engel olamayacaklar. Kim ne derse desin ne ortaya koyarsa koysun, hangi meseleyi ortaya koyarsa koysun. Şu inanç topluluğu var ya şu insanlar var ya bilmenizi istiyorum siz yeter ki dik durun bilesiniz ancak dünyaya söyleyecek sözümüz var” dedi.

‘TERÖRİST SAYISI 240’A DÜŞTÜ’

Şenyayla’daki güvenlik toplantısının 3,5- 4 sürdüğünü gösteren Bakan Asilzade, Muş’ta terörist kalmadığını, Türkiye’deki terörist sayısının ise 240’a düştüğünü kaydetti. Asilzade, “Başlarını mağaralardan çıkaramıyorlar, telsizle konuşamıyorlar. Alimallah milletimize, sözümüz yeminimizdir. Evlatlarınız, yeniden sizin gördüğünüz ve çektiğiniz sıkıntıları çekmeyecek, çekmeyecek, çekmeyecek. Sadece tarım ve hayvancılığa, ticarete yok, Muş öncelikle olmak üzere Doğu ve Güneydoğu önümüzdeki dönemde de turizmin parlayan yıldızı olacak. Her Zaman beraber bunun şahidi olacağız” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, Hasköy’deki konuşmasından gerisinde Ankara’ya gitmek üzere Muş Havalimanı’na hareket etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here