Bakan Dönmez: Türkiye’yi yenilenebilir enerjinin merkezi yapmaya kararlıyız

0
37
Bakan Dönmez: Türkiye'yi yenilenebilir enerjinin merkezi yapmaya kararlıyız
Bakan Dönmez: Türkiye'yi yenilenebilir enerjinin merkezi yapmaya kararlıyız

Bakan Dönmez, Konya Enerji Zirvesi ve Fuarı’nın açılış programına video konferans yöntemiyle katıldı. Bakan Dönmez, hayata geçirilen yatırımlar, ortaya konulan milli perspektif ve reformcu uygulamalarla enerji sektörünün bölgede ve dünyada örnek bir konuma içten an be an ilerlediğini söyledi. ‘Bağımsız Enerji Güçlü Türkiye’ anlayışıyla petrol ve doğal gaz aramacılığından yenilenebilir enerjiye, nükleer enerjiden yerli teknoloji üretimine ve enerji ticaretine değin çoğu kolda hazırlanan projelerin hayata geçirildiğini açıklayan Dönmez, “Tüm dünyayı ve bütün sektörleri durağanlaştıran Covid-19 salgın sürecinde zeka enerjimizi yükseltmeye sürekli devam ettik. Türkiye olarak salgın sürecini fırsata dönüştürerek yenilenebilir enerjide büyük bir faz kaydettik, rekorlar kırdık. Toplam kurulu gücümüzü 100 bin megavata (MW) taşıyarak yüzler kulübüne girmek için geri sayıma başladık. Kurulu gücümüz 97 bin 377 MW’a ulaşmış durumda. 2002’de 12 bin 305 MW olan yenilenebilir enerji kurulu gücümüzü nisan sonu itibariyle takriben 52 bin MW’a çıkardık. Böylece 19 yılda 4 kattan daha fazla bir çoğaltma yakaladık. 2002’de kurulu gücümüzün yüzde 38’i yenilenebilir kaynaklıyken bugün bu oranı yüzde 52’nin üzerine taşıdık. Bugün, yenilenebilir kurulu gücünde dünyada 12’nci Avrupa’da 5’inci sıradayız. Yenilenebilir enerji içerisinde 31 bin MW’ı aşan hidrolik, takriben 9 bin 500 MW’a ulaşan rüzgar ve 7 bin MW’ı aşan güneş enerjimizle her geçen gün elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların arttığı bir tabloya sahibiz” dedi.

‘YENİLENEBİLİR ENERJİDE GELİŞİM GÖSTERİYORUZ’

Bugün tüm dünyada enerjinin geleceği olarak kabul edilen rüzgar ve güneş enerjisinde de Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeliyle önemli bir atılım içinde olduklarını kaydeden Dönmez, “Yenilenebilir enerjide kaynak, teknoloji ve piyasalar bazlı bir gelişim gösteriyoruz. Kaynak bazında yenilenebilir enerji elektrik üretiminde kayda değer bir pay alırken, yenilenebilir enerji teknolojileri üretiminde ‘Made In Türkiye’ dönemini başlattık. Son dönemde YEK-G ve Yeşil Tarife gibi uygulamalarla da özgürlük piyasa koşullarında hem üretici ayrıca de alıcı bazında yenilenebilir enerjinin teşviki için adımlar attık. YEKA Güneş Enerjisi Santralleri-3 (GES) yarışmalarımızı geçtiğimiz günlerde tamamladık. Derhal 1000 MW’lık yeni güneş YEKA’sı ve 2000 MW’lık yeni rüzgar YEKA’sı için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Devlete Ait Gazete’de yayımlanan YEKA Rüzgar Enerjisi Santralleri-3 (YEKA RES-3) yarışmalarımızla 75 şehrimizde toplam 2 bin MW’lık gücü ülkemize kazandıracağız. İnşallah bu yıl yapacağımız toplam 4 YEKA yarışmasıyla birlikte 4 bin MW’lık ek yenilenebilir kurulu gücü portfoyümüze dahil edeceğiz” diye konuştu.

‘YENİLENEBİLİR ENERJİDE ZINDE BİR HEDEFİMİZ VAR’

Bakan Dönmez, Türkiye’yi yenilenebilir enerjide rol model ülke yapma kararlılığını tekrar tekrar vurguladıklarını söyleyerek, “Bu yönde attığımız dinç adımlarla Türkiye, yenilenebilir enerjide kendine özgü bir hikâye yazdı. O Kadar çok ülkeden YEKA modelinin kendi ülkelerinde uygulanmasıyla ilgili dönüşler alıyoruz. Bu geri bildirimlerden büyük bir mutluluk ve kibir duyuyoruz. Yaptığımız işin misal alınması, işin doğru yapıldığının da en güzel göstergesi gerçekte. Yenilenebilir enerjide güçlü bir hedefimiz var. ‘Daha pozitif yerli, daha fazla yenilenebilir’ diyerek çıktığımız bu yolda Türkiye’yi yenilenebilir enerjinin teknoloji ve imal merkezi yapmaya kararlıyız” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here