Bakan duyurdu: Okulların başlayacağı tarih…

0
15
Bakan duyurdu: Okulların başlayacağı tarih...
Bakan duyurdu: Okulların başlayacağı tarih...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının tüm kademe ve bütün sınıf seviyelerinde, 6 Eylül Pazartesi günü gerekli tedbirler alınarak haftada 5 gün yüz yüze eğitim ile başlatılacağını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak birinci önceliğimiz tüm sağlık önlemlerini alarak okulları açık tutmaktır. Bununla ilgili tüm önlemlerimizi de aldık. Bu önlemlerin takipçisi olacağız. Velilerimiz fazla kuytu olsunlar.” dedi.

2021 OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

MEB’in açıkladığı takvime göre; birinci dönem, 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayacak ve 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erecek. Yeni eğitim ve öğretim yılında mektep öncesi eğitim ve ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-3 Eylül 2021 tarihleri arasında uyum eğitimleri yapılacak.

Ara tatil ne süre?

Birinci dönem ara tatili, 15 Kasım 2021 Pazartesi başlayacak ve 19 Kasım 2021 Cuma sona erecek.

İkinci dönem, 7 Şubat 2022 Pazartesi başlayacak ve 17 Haziran 2022 Cuma sona erecek.

Sömestr ne vakit?

Sömestr, 24 Ocak 2022 Pazartesi başlayıp 4 Şubat 2022 Cuma tamamlanacak.

Ortaokul ve imam konuşmacı ortaokullarının 5. sınıfları, ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9. sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere karşın okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlama nedeniyle gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.

Kovid-19 zarfında alınması gereken tedbir ve tedbirler doğrultusunda öğrenci, öğretmen ve veliler bilgilendirilecek

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?

İşte açıklamadan satır başları: “Okullarda güven ortamı oluşturulacak. Bilinmezliklerle dolu bir sene geçirdik. Aşının devreye girmesi ile birlikte önümüzü görebileceğimiz günlere eriştik. Sizlere aşı programımız başlarken tünelin ucundaki ışık görüldü demiştim, bugün tünelin sonu belirdi diyebilirim. Olgu sayılarındaki artışın aşı olmayanlardan kaynaklandığını söylemiştim. Aktif vakalarımızın yüzde 81’i tam aşılı olmayan kişilerdi. Aşı bizi koruyor. Belirtilmiş bir zaman aşı ile koruma sağlanabiliyor. Sizlere sesleniyorum aşınızı olun kendinizi ve toplumu koruyun. Çocuklarımız ve gençlerimiz okullarına kavuşacak. Yüz yüze eğitimin sürekliliğini temin etmek istiyoruz. Eğitimin yetersiz kalması fazla üzücüdür. Okulları açık tutmak en önemli ödevimizdir. Tedbirleri ve kuralları uygulayacağız.

81 İLDE OKULLARDA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ ALINDI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: “Hepinizi sevgi ve hürmet ile selamlıyorum. Okullarımızı 5 gün yüz yüze eğitime açmada bize yardımcı olan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kuruluna teşekkürler. Bildiğiniz gibi kovid salgını tüm alanları olumsuz etkiledi. Bizler de öğrencilerimizin öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın en düşük etkilenmesi için tedbirlerimizi aldık. Eğitimin yüz yüze devam etmesi hayati tartma taşıyor. Uzak eğitim yüz yüze eğitimin yerine geçemez. Çocuklarımızın arkadaşları ve öğretmenleri ile eğitim görmesi elzemdir. Covid 19 salgınında okullarda alınması gereken tedbirleri 81 ilimize gönderdik. Okullarımızda gereksinim duyulan malzemeleri gönderdik. Bir Takım bilgileri tahsis etmek istiyorum. Kamuoyunda sözde hazırlık yapılmadığı yönünde bilgiler dönüyor. Okullarımızın sürece hazırlanması için 650 milyon TL’yi tüm okullarımıza göndermiş bulunuyoruz. Tüm okullarımıza 223 milyon TL’lik bir ödenek gönderilmiştir. Maskeden dezenfektana değin hijyen ortamının sağlanması için her türlü hazırlık yapıldı. 113 bin temizleme personeli görevlendirdik. Salgın sürecinde okullarımızın hijyen ihtiyaçlarını karşılayacak güce sahibiz.

HAFTADA 5 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR

Bildiğiniz gibi eğitim ve öğretim 6 Eylül’de başlıyor fakat mektep öncesi için başladı. Okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimiz okula başladı. Okullarda ders verilmeye başlandı. Şunu ifade etmek istiyorum 2 jurnal işlem olumlu bir şekilde tamamlandı. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin randevulaşma hazzı her şeye değerdi. Şırnak’ta eğitim harmoni haftasına açılış yaptık. Orada tüm öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz büyük sevinç duyduklarını söylediler. 6 Eylül itibariyle haftada 5 gün yüz yüze eğitim başlıyor. Eğitimin kesintiye uğramaması için bütün sorumluluk bize düşmüyor, tüm paydaşlarımıza düşüyor. Okullarımızın yeniden kapanmaması için bütün velilerimiz ve öğretmenlerimize çağrı yerine getirmek isterim. Lütfen kurallara uyalım, bu kurallara uyalım oysa bir daha okullarımız kapanma sorunu ile yüz yüze kalmasın. Birlikte hareket ettiğimiz vakit yeniden kapanma ile yüz yüze kalmadan eğitim öğretim dönemini tamamlayacağız. Bu süreçte İçişleri Bakanlığından destek gördük. İçişleri Bakanımıza da teşekkür etmek istiyorum. Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Kuruluna en içten şükranlarımı sunuyorum. Okullarımız birincil açılan ve son kapanan yerler olmalıdır.” Bakan Koca: “Bilim Kurulu hiçbir şekilde okulların kapanmasını gündeme edinmek istemiyor. Elimizde artık aşı var. Vatandaşların tedbirlere uymalarını ve aşı olmalarını önemsiyoruz. Cümbür Cemaat lütfen bize destek olsun.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here