Bakan Koca: Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak

0
34
Bakan Koca: Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak
Bakan Koca: Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak

Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün Afiyet Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. 

Bakan Koca toplantısının gerisinde açıklamalarda bulundu.  

Koca, “Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak, lüften aşı sırası gelen vatandaşlarımız aşılarını olsunlar” dedi.

Sıhhat Bakanı “Aşı programımız ile toplumumuzun asgari yüzde 60’ını bağışık hale getirmeden salgının durdurulmasından laf edemeyiz” ifadelerini kullandı. 

Fahrettin Koca’nın açıklaması şöyle:

“Koronavirüs Bilim Kurulumuz bugün toplanarak kademeli normalleşme dönemini ve aşı programını ele aldı. Bilim Kurulumuzla birlikte yaptığımız değerlendirmelerden sizleri haber vermek için huzurlarınızdayım.

Salgının seyri dikkate alındığında, sosyal hareketliliğin kısıtlandığı dönemlerin, vaka sayılarının dramatik şekilde düşmesiyle sonuçlandığı bir reel. Her kapanma döneminde büyük bedeller ödeyerek vaka sayılarının düşüşüne şahit oluyoruz. öte yandan kontrolü kaybettiğimiz her açılım dönemini de katlanarak büyüyen vaka sayıları, hasta sayıları ve kayıplarla derin izler bırakarak deneyim ediyoruz. Şurası belirlenmiş ancak kontrollü şekilde sosyalleşmedikçe, tıbbi, beşeri, iktisadi ve sosyolojik olarak ağır bedeller ödüyoruz.

Kapanma dönemlerinin salgının akut problemlerinin yönetimi açısından fazla manâlı rolü var. Fakat uzun vadede bıraktığı sosyal ve psikolojik etkiler ise elbette göz ardı edilmemeli.

“GÖSTERDİĞİMİZ FEDAKARLIKLARI BİR ANDA HEBA ETMEYELİM”

Kısıtlama dönemlerinde gösterdiğimiz fedakarlığın neticelerini telaş ederek, bir anda eski normallerimize dönmeye kalkarak heba etmemeliyiz. Her ne dek salgının seyrinde önemli bir kırılma tedarik etmiş olsak da virüsün halen aramızda dolaşımda olduğunu unutmamalıyız. Aşamalı normalleşme döneminin bir günde eski normale dönmek olmadığını, daha ağır bedeller ödememek için peyderpey olağan hayata dönme çabası göstereceğimiz günler olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Unutmayalım fakat bundan sonradan bireysel tedbirler çok daha manâlı olacak. Kendi tedbirimizi alarak normalleşen hayata katılmayı öğreneceğiz.

Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak.

“TEK BİR YENİ TALEBİM VAR”

Salgının rahatsızlık yükü dek sosyal yükü aşağı da yorulduk. Aşı programının başarıyla ve planlandığı hali ile yürütülebilmesi halinde yaz ayları sonunda salgından yok daha güzel günlerden bahsedeceğimiz, salgını ülke gündeminden de kişisel gündemlerimizden de çıkaracağımız görünür oldu.

Bunu başarıyla hayata geçirebilmek için sizden tek bir yeni talebim var: Lütfen aşı sırası gelen vatandaşlarımız aşılarını olsunlar.

“YERLİ AŞININ SON TESTLERİ YAPILIYOR”

Yerli aşı çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Aşı çalışmalarının son safhası olan Faz-3 insan deneyleri başlayacak olan TÜSEB desteği ile geliştirilen aşı adayımız egzersiz ürünü olarak üretildi ve son testleri yapılmaktadır.

Testlerden başarı ile geçer geçmez klinik kullanımı en kısa sürede başlayacaktır.

Son günlerde ülkemizde kullanıma giren aşılara yönelik karşılaştırmalar yapılmaktadır. Bu karşılaştırmaların maddi ve bilimsel mecralarda yapılmadığından emin olabilirsiniz. Aşıların bir birine avantaj ya da zayıflıkları üzerinden bir değerleme yapılacak dek fazla süre geçmedi. Teknik olarak bir aşıyı diğer bir aşı ile karşılaştırmak için yıllara sari izlemler gerekmektedir. Fakat tüm korona virüsü aşıları hemen şimdi çok yenidir. Burada kayda değer olan, emniyet ve etkililik testlerini ve klinik araştırmalarını başarıyla tamamlamış olan aşıların kullanıma alınmasıdır. Bakanlığımız, Bilim Kurulumuz bu kriterleri esas alarak en güvenli ve en etkin aşıları vatandaşlarımızın kullanımına sunmak üzere araştırmalar yürütmekte ve yol göstermektedir. Yani, ülkemizde kullanıma giren aşıların etkin ve güvenli olduğundan eminiz. Bunların birbirleri ile karşılaştırılmaması gerektiği gibi, yakın gelecekte olası de olmadığını hatırınızda tutmanızı istirham ederim. Bu sebeple sıranız geldiğinde hangi aşı ile aşılanma imkanınız varsa güvenle o aşıyı olmalısınız.

“TOPLUMUN ASGARI YÜZDE 60’I BAĞIŞIK AYLA GELMELİ”

Aşı programımız ile toplumumuzun en düşük yüzde 60’ını bağışık ayla getirmeden salgının durdurulmasından söz edemeyiz. Bunun için aşı olarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumakla sorumluyuz. Bir kez daha her tarafta ediyorum, eski normale giden yol aşılamadan geçiyor. Sırası gelen aşısını olarak mücadeledeki yerini alsın. 84 milyon olarak birlikte başaracağız.

Bu güce güvenin.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here