Bakan Varank, 140 bin doz aşı saklanabilen dolabı inceledi

0
58
Bakan Varank, 140 bin doz aşı saklanabilen dolabı inceledi
Bakan Varank, 140 bin doz aşı saklanabilen dolabı inceledi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya tarafından Bakan Mustafa Varank, İstanbul’da endüstriyel mutfak ekipmanları sektöründe 130’dan fazla ülkeye ihracat yapan Öztiryakiler firmasını ziyaret etti. Bakan Varank’a ziyaretinde, Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Öztiryakiler Idare Heyeti Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki eşlik etti. Heyetle tesisin imal ve araştırma-geliştirme (Ar-Ge) alanlarını gezen Bakan Varank, fabrikada yerli ve milli olarak üretilen ürünleri ve özellikle yurt dışına satışa hazırlanan aşı gizleme dolabını yakından inceledi.

Bakan Varank, Öztiryakiler firmasının endüstriyel mutfak konusunda Türkiye’nin en büyük firmalarından birisi olduğunu belirterek, “Firmamız birçok katma kıymetli ürün üretiyor. Paslanmaz çeliği hemen hemen sanata dönüştürüp endüstriyel ürünler tasarlayan ve üreten bir firmamız. Endüstriyel mutfak dediğimizde sadece pişirme kısmı yok. Bunun yanına soğutucuları, ısıtıcılar, yemek pişirmeyle ilgili bütün malzemeler bunun içine giriyor. Burası bakanlığımızın kayıtlı Ar-Ge merkezi. Bu Ar-Ge merkezinde kendi geliştirdikleri, Ar-Ge’sini yaptıkları ürünleri de hızlı şekilde üretip dünyaya satıyorlar. Cirolarının yüzde 60’ını ihracatları oluşturuyor. Dünyanın 130’dan fazla ülkesine ihracat yapabiliyorlar. Ben sahiden fabrikayı gezmeden önce böyle bir yatırımı beklemiyordum, fazla etkilendim” dedi.

6097b45d5cf3b0226038d169

‘KALKINMA HAMLEMİZDE ÖNEMLİ İŞLER BAŞARACAĞIZ’

Burada üretilen aşı saklama dolabının Ar-Ge’nin önemini ortaya koyduğunu dile getiren Varank, “Biliyorsunuz aşılarla birlikte eksi 80 derecelerin üzerinde soğutma yapabilen buzdolapları gündeme gelmişti. İşte Öztiryakiler böyle bir dolabı fazla kolay bir şekilde tasarladı ve üretti. Bu buzdolabı 140 bin dozdan fazla aşıyı saklayabilecek kapasitede bir dolap. Boyutlarına baktığınızda eczanelerde, hastanelerde fazla gizli kullanılabilecek bir dolaptan bahsediyoruz. İşte bizim katma kıymetli üretimden kastımız budur. Yakın zamanda firmamız Japonlarla bir ortaklığa da girişti. Dünyanın bu alanda faaliyet gösteren en kayda değer firmalarından bir tanesine Öztiryakiler’e ortak oldu. Firmamızın hedefi 10 sene içinde dünyada ilk 3’e girmek. Böyle misal firmalarımızla, katma değerli üretimle Türkiye’yi kalkındırma hamlemizde manâlı işler başaracağız” diye konuştu.

‘YERLİ ÜRETİM DOLAP MUADİLLERİNDEN DAHA UCUZ’

Öztiryakiler Idare Heyeti Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ise Bakan Varank’ın ziyaretinden nedeniyle son derece hoşnut olduklarını belirterek, kendisine teşekkür etti. Öztiryaki, Türkiye’de üretilen ürünlerin kullanılması konusunda dünyadaki büyük ülkelerin izlediği politikaların izlenmesi gerektiğini ifade ederek, “Geleceğimiz ihracatta, kendi ürünlerimizi yapmakta. Savunma sanayisinde ortaya meydana çıkan başarıyı biz kendi üzerimize düşen anlamda yerine getiriyoruz. Savunma sanayisine de bir anlamda hizmet ediyoruz. Bu aşı dolabı dünyadaki muadillerinden fazla daha ucuza ve yerli malı olarak kullanıma hazır. Biz hazırız, bunu ticari amaçla yapmadık. Dolap adı geçtiği için yaptık. Eksi 85 derece dolap, dediler, biz de dolap yapan bir firmayız niye yapmıyoruz, diye yola çıktık ve yaptık. Derhal bu konuda ihtiyaç epeyce yapmaya hazırlanmış olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi. 

6097b46a5cf3b0226038d16b

TSK’NIN ANA TEDARİKÇİSİ

Bakan Varank’ın üretim tesislerini gezdiği Öztiryakiler; endüstriyel mutfak ürünleri  ve sahrada hayat üniteleri alanında Türkiye’nin lider şirketleri aralarında bulunuyor. Şirket 4 bin 500’den fazla mahsul çeşidiyle 130’dan pozitif ülkeye ihracat yapıyor. Öztiryakiler, bununla birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) de başlica tedarikçisi konumunda yer alıyor.

Öztiryakiler, sahrada hayat üniteleri ile orduların hızla yer değişim ihtiyacını karşılamaya karşın ürünler geliştirip, üretiyor. Treyler ve konteyner tipi ürünler tasarlayan Öztiryakiler; sahra mutfağı, konteyner mutfak, bulaşıkhane, fırın, soğuk yiyecek içecek odası, duş ve tuvalet,  çamaşırhane, su arıtma ve depolama sistemi, sahra hastanesi, morg olmak üzere 20’den pozitif mahsul çeşidiyle orduların sahradaki ihtiyaçlarını karşılıyor. Harekat merkezleri, toplantı ve kısa toplantı odaları, işaret merkezleri, bakım yeri, mobil depo gibi ürünler de Öztiryakilerin ürün yelpazesi aralarında yer alıyor.

Aralarında Birleşik Milletler ile ABD, İtalya, Rusya Federasyonu, Paraguay, BAE, Irak, Katar, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Gürcistan, Malezya, Moritanya, Zimbabwe, Tayland, Türkmenistan, Fas, Ruanda gibi çoğu ülkenin ordusu, Öztiryakilerin 1000’den pozitif ürününü kullanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here