Bakan Yanık’tan ‘tolere edilebilir’ ifadeleriyle ilgili izah etme: Idrak operasyonu olduğu açık

0
39
Bakan Yanık'tan 'tolere edilebilir' ifadeleriyle ilgili izah etme: Idrak operasyonu olduğu açık
Bakan Yanık'tan 'tolere edilebilir' ifadeleriyle ilgili izah etme: Idrak operasyonu olduğu açık

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, yazılı bir izah etme yaparak Meclis Araştırma Komisyonu’nda 2020 yılına ait kadına güç verileri paylaşırken yaptığı konuşmanın bağlamından koparıldığını söyledi.

Yanık, ifadelerin art niyetli şekilde sosyal medyada gündeme getirildiğini belirterek “Meclis Araştırma Komisyonu’nda Perşembe günü yaptığım sunumda 2020 yılı Kadına Yönelik Baskı verilerini paylaşırken kullandığım ifadeler bağlamından kopartılarak, art niyetli şekilde sosyal medyada gündeme getirilmekte” dedi.

Yanık, konuşmasının bulunduğu Meclis tutanağını paylaşarak, “Ekte Meclis tutanaklarının ilgili bölümünden ve yaptığımız sunumun ilgili yansısından da anlaşılacağı üzere salgının öncesinde (Ocak 2020) ve ardından kuvvet verilerini anlatıyorum. Bu verilerde, şiddetin salgının başında şok edici bir çabuk yükselmediğini görüyoruz. Salgın stresinden kaynaklanan, pandeminin yol açtığı gerginlikle dürüst orantılı bir çoğalma olmadığı anlamında kullandığım tolere edilebilir ifadesinin aradan geçen iki günün arkasında çarpıtılması fena niyetli bir yaklaşımdır. Bir bayan ve bir hukukçu olarak şiddete aleyhinde geçmişte verdiğim uğraş besbelli olduğu gibi, bugün de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak şiddete karşısında sıfır müsamaha ilkesiyle çalışıyorum. Tolere etmek ifadesini istatistiksel tanımlama için kullandığım fazla açık” açıklamasında bulundu.

Bakan Yanık, “Kaldı ama, sunum yaptığım komisyon AK Parti, MHP, CHP, İyi Parti ve HDP vekillerinden oluşmakta ve toplantılarını kadın alanında yıllardır çalışan milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirmektedir. Toplantıda yaptığım sunumla ilgili her türlü veri ve açıklama tarafıma soru olarak yöneltilmiş, toplantıda konuşmadığım meselelerde de sorular gelmiştir. O gün sunum sırasında bayan çalışmaları yapan vekillerin hiçbirinden bu yönde bir tenkit, açıklama veya soru gelmemiştir. Zira konuşmamın anlamı bağlamı içinde gayet iyi anlaşılmıştır. Bu itirazın, sunumun üzerinden iki gün geçtikten sonradan bu şekilde cımbızlanarak gündem yapılıyor olması bunun bir seziş operasyonu olduğunu açıkça ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here