Bakanlıktan tanımlama: ABD’ye sert tepki: Kabul etmiyoruz

0
14
Bakanlıktan tanımlama: ABD'ye sert tepki: Kabul etmiyoruz
Bakanlıktan tanımlama: ABD'ye sert tepki: Kabul etmiyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ABD’nin açıkladığı, ‘ABD için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı’ hakkında, “Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz” açıklamasında bulundu.

”ABD’NİN ÜLKEMİZE DANIŞMADAN ALDIĞI KARARI KABUL ETMİYORUZ”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç ABD’nin açıkladığı “ABD için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı” hakkındaki soruya yanıt verdi. Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığının 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ABD devleti, ABD merkezli STK’lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD’ye göç başvurularının yan oldukları kuruluşlar yoluyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, başvurular için Türkiye’yi işaret edildiğini hatırlattı. Bilgiç, ABD’nin açıklamasının bölgede büyük bir göç krizine niçin olacağını ve göç yollarında Afganların acılarını artacağını, soruna alan ülkeler arasında çözüm bulmak yerine Türkiye’nin rızası olmaksızın çözüm aranmak istemesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya konut sahipliği yapan Türkiye’nin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke namına üstlenecek kapasitesi bulunmadığını vurgulayan Bilgiç, “Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine elde etmek istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin milletlerarası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler göre kendi amaçları için kötüye kullanılmasına müsade vermeyecektir. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları neticesinde yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here