Baraj suları çekilince ortaya çıktı

0
11
Baraj suları çekilince ortaya çıktı
Baraj suları çekilince ortaya çıktı

Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Aras Nehri üstünde kurulan, 142 metre yüksekliğindeki, 600 milyon metreküp depolama ve 450 milyon metreküp aktif hacme sahip olan Karakurt HES Barajı kuraklıktan nasibini aldı.

İHA’nın haberine tarafından Karakurt Barajı’nın sularının çekilmesiyle birlikte köyde yer alan iki kilise, okul, geçmişte Kuyumcular Çarşısı olduğu ileri sürülen yapı ile birlikte köy camisinin bulunduğu toplam 20 tarihi mekan gün yüzüne çıktı.

Karakurt HES Baraj Gölü’nde suların çekilmesiyle birlikte ortaya çıkan 2 kilise ve 20’ye yakın tarihi mekan arasında 1949 yılında emniyet olarak kullanılan yapı da bulunuyor. Binanın üzerinde, “T.C. Karakurt Karakolu 1949” yazıyor.

Suların çekilmesiyle ortaya çıkan eski köyde tarihi binalarda keşif çalışmaları yapılırken, tarihi binaların içler acısı durumları ise kameralara yansıdı.

“20 TAŞINMAZ SULAR ALTINDA KALDI”

Koruma aşağı olması gereken tarihi yapıların sular aşağı bırakılarak edata yıkıldığına dikkat çeken köylülerden Burhan Bozkurt, “Kültürel varlıklarımız olan tarihi yerlerimizi sular altına alındı. minimum 20 tane taşınmaz var. Hepsi tarihtir. 2 tane kilisemiz var. Bir sürü tarihi yapı evlerimiz vardı. Tümü sular aşağı yıkım oldu, yok oldu.

Kilisler vardı onlar değil olmuş, okul vardı onlar yıkılmış. Yani su her yeri değil etmiş. Burada barajın olmaması gerekirdi. Bu tarihi göz göre kadar yok ettiler. Su her tarafı perişan vazıyette bıraktı” dedi.

Kuraklıktan dolayı baraj sularının çekilmesiyle birlikte hemen hemen savaş alanına dönmüş bir vaziyette olan eski Karakurt köyünde, gün yüzüne çıkan tarihi mekanların ne olacağı bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde tekrar baraj sularının yükseleceğini ifade eden köylüler, yetkililerden tarihi mekanlar için tedbir alınmasını istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here