Başkent’in Uluslararası Film Festivali başlıyor

0
35
Başkent’in Uluslararası Film Festivali başlıyor
Başkent’in Uluslararası Film Festivali başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te kültür ve sanat etkinliklerine takviye olmaya devam ediyor. “Uçan Süpürge Uluslararası Bayan Filmleri Festivali”, 27 Mayıs-11 Haziran tarihleri aralarında Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Şehir Halkı Konseyi ilk önce almak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile 20’ye yakın sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla sinemaseverlerle buluşacak.

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl sadece çevrimiçi yapılan şenlik, bu yıl 27 Mayıs-3 Haziran tarihleri aralarında çevrimiçi gösterimlerle, 4 Haziran-11 Haziran tarihleri aralarında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve CerModern Açık Hava Sineması’nda Başkentlilerle buluşacak.

Bu sene 24’üncüsü düzenlenecek olan şenlik, 27 Mayıs Perşembe günü saat 11.00’da Ankara Şehir Halkı Konseyinin konut sahipliğinde Gençlik Parkı’nda düzenlenecek basın toplantısıyla başlangıç alacak. Türkiye’nin ilk bayan filmleri festivali olma özelliğine sahip Uçan Süpürge Uluslararası Bayan Filmleri Festivali, ABB TV’den canlı olarak yayınlanacak basın toplantısıyla tanıtılacak.

Ankara Şehir Halkı Konseyi’nin paydaşlarından biri olan Uçan Süpürge Vakfı kadar 1998 yılından bugüne değin düzenlenen şenlik, dünyaca ünlü kadın yönetmenlerin eserlerinin tanıtıldığı, kadının çağdaş dünyadaki önemi ve değerini vurgulayan filmleri Başkentli sanatseverlerle buluşturuyor.

“Araftan Çıkmak” temasıyla düzenlenen 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin sinemadaki kadın emeğinin önemini vurgulamak ve yeni kuşak kadın sinemacıları desteklemek üzere verdiği ödüller, 4 Haziran’da Ankara’da düzenlenecek törende sahiplerini bulacak.

Bu sene Övünç Ödülleri oyuncu Nur Sürer ve oyuncu-şarkıcı Zuhal Olcay’a, Bilge Olgaç Galibiyet Ödülleri oyuncu-şarkıcı Ayta Sözeri, oyuncu Demet Evgar, müzisyen Ekin Fil ile Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’e, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Ahsen Eroğlu’ya verilecek.

Hayata geçirdiği projeler ile kadının toplumdaki yerini ve önemine karşın farkındalık hareketlerini destekleyerek bayan dostu belediyeciliğin öncüsü olmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi, 24. Uluslararası Uçan Süpürge Bayan Filmleri Festivali’nde Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern Açık Hava Sineması’nda gösterilecek filmlere teknik altyapı desteği de sağlayacak.

Başkent’in dört bir yan billboardlarla festivalin tanıtımını gerçekleştirecek olan Büyükşehir Belediyesi, tüm sinemaseverleri Türkiye dahil 33 ülkenin katıldığı festivali izlemeye ağırlama edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here