‘Bataklık’ operasyonu soruşturmasında iddianame hazırlanıyor

0
39
'Bataklık' operasyonu soruşturmasında iddianame hazırlanıyor
'Bataklık' operasyonu soruşturmasında iddianame hazırlanıyor

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu’nun uyuşturucu ve suç gelirlerine karşın cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olarak açıkladığı ‘Bataklık’ operasyonu soruşturmasında sona gelindi. Soruşturma dahilinde, 26’sı tutuklu 113 güvenilmez hakkında iddianame düzenleneceği belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade göre duyurulan operasyon, 30 Haziran 2020’de başlatıldı. Işlem kapsamında 9 ülkede faaliyet gösterdiği açıklanmış örgütün liderleri Nejat Daş, Çetin Görebilen, Halil Aslantaş ile birlikte 113 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden Daş, Görebilen, Aslantaş ve 1 emniyet müdürü dahil 26’sı, tutuklandı. Bakan Soylu’nun dün televizyon programında tekrar uyarı çektiği operasyonla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması sürüyor.

TONLARCA UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİSoruşturma dosyasında bulunan bilgilere tarafından, uluslararası sularda taşımacılık yapan gemilerde tonlarca uyuşturucu ele geçirildi. Şüphelilerin suçtan elde ettiği tespit edilen takriben 30 milyon euro, 30 milyon dolar, 15 milyon sterlin ve 150 milyon liraya el koyuldu. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu doğrultusunda şüphelilerden N.K., U.Ş. ve M.Ö.’nün kabahat geliri saptama edilemediği için el koyulan paralarının iade edildiği belirtildi.  İDDİANAME DÜZENLENECEK

Soruşturma zarfında, 3 defa ismi değiştirilerek ‘Arıkan Dadaylı’, ‘Martı N’, ve ‘Sibel D’ adı bahşedilen ve 2016’da İspanya açıklarında yapılan baskında 20 ton Fas haşhaşı ele geçirilen geminin, Nejat Daş’a ait şirkete açıklanmış olduğu saptandı. Yine benzer şirkete ait ‘Crown Opal’ adlı gemiye milletlerarası sularda yapılan operasyonda ise muz kasaları arasına gizlenen 1 ton 800 kilo kokain maddesi ele geçirildi. Işlem dahilinde, uyuşturucu baronlarının ilişkide olduğu ve uyuşturucu ticareti yaptıkları belirlenen yabancı uyruklu kişiler, ülkelerine bildirildi. Savcılık kadar yürütülen soruşturmada sona gelindiği ve kısa sürede 26’sı tutuklu 113 kesin olmayan hakkında iddianame düzenleneceği belirtildi.

'Bataklık' operasyonu soruşturmasında iddianame hazırlanıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here