Bayram öncesi bilet fiyatları yükseldi

0
22
Bayram öncesi bilet fiyatları yükseldi
Bayram öncesi bilet fiyatları yükseldi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlar seyahat planlarını yapmaya başladı. Bu sene bayram arifesinin 19 Temmuz Pazartesi günü başlaması sebebiyle 16 Temmuz Cuma günü bayram trafiği de başlıyor. Fakat bu tarihte hem uçak keza de otobüs bilet fiyatlarının da yükseldiği görüldü.

Sabahleyin gazetesinden Betül Alakent’in haberine tarafından bilhassa uçaklarda bayram ve tatil günleri bilet fiyatlarının aşırı yükselmesini durdurmak amacıyla devreye alınan 450 TL’lik tavan fiyatının aşılması uyarı çekti.

çoğunlukla İstanbul çıkışlı, ekonomi sınıfı, tek sefer uçuşlarda bilet fiyatları 380-400 TL’den başlarken fiyat, 514 liraya değin yükseliyor. Bu fiyat aktarmalı ekonomi sınıfı uçuşlarda 875 TL’yi buluyor. Pandemi sebebiyle yüzde 50 kapasite sınırı getirilen ve böylece otobüs bilet fiyatlarını artıran otobüs firmalarına 1 Temmuz itibarıyla bu sınırlama kalkıyor. Ancak kalkan sınıra rağmen otobüs firmalarının bilet fiyatlarını benzer kaldı.

TAVAN TABAN OLDU

Bayram trafiğinin başlayacağı 16 Temmuz Cuma günü anında bütün uçak firmalarının 450 lira olarak belirlenen tavan fiyatı taban fiyat olarak uyguladığı görülüyor.

Mesela, İstanbul- Bodrum için aktarmasız, ekonomi sınıfı, tek istikamet en ucuz uçak bileti 426 liradan başlıyor, fiyat 514 liraya değin çıkıyor. Eğer uçak aktarmalı sefer yapıyorsa bu fiyatın 875 TL’ye kadar çıktığı görülüyor.

İstanbul-Samsun için de aynı tarihte en ucuz bilet 433 liradan başlıyor, 514 liraya dek yükseliyor. Aynı şekilde İstanbul-Trabzon için de uçak biletleri 463 liradan başlıyor, 514 liraya kadar yükseliyor.

İstanbul-Hatay arası 502 liradan, İstanbul Gaziantep arası 398 liradan, İstanbul Kayseri arası 378 liradan başlıyor. Hemen her uçuşta, aktarmalı olduğunda, ekonomi sınıfı bilet fiyatı 875 TL’ye değin çıkıyor. Hal böyle olunca bir yere gidip-gelmenin en ucuz maliyeti ortalama 800 TL olarak dikkat çekiyor.

FİYATI ÇIKARAN İNDİRMİYOR

Benzer yüksek fiyat uygulaması otobüslerde de görülüyor. Pandemi sebebiyle yüzde 50 kapasite sınırı getirilen ve böylece otobüs bilet fiyatlarını artıran otobüs firmalarına 1 Temmuz itibarıyla bu sınırlama kalkıyor. Ama kalkan sınıra rağmen otobüs firmalarının bilet fiyatlarını benzer yükseklikte satışa sunmaya devam ettiği görülüyor. Örneğin 100 TL olan İstanbul-Uşak otobüs bilet fiyatı pandemide kapasite sınırı sebebiyle 180 TL’ye çıkmıştı.

Bu fiyatın bayram dönemi olan 16 Temmuz’da da geçerli olduğu, firmaların online bilet satışlarını bu fiyattan yaptığı görülüyor. Tekrar 120 TL olan İstanbul-İzmir arası otobüs bilet fiyatının 208 TL’den satışa çıkarıldığını uyarı çekiyor.

VATANDAŞTAN TEPKİ

Yüsek bilet fiyatlarına vatandaşlar büyük tepki gösteriyor. Sosyal medyada duruma tepkilerini dile getiren vatandaşlar, hem otobüs keza de uçaklardaki yüksek fiyatlara ayaklanma ediyor. Sosyal medyada vatandaşların, “Otobüs bilet fiyatları yasaklardan aniden iki katına çıkmıştı, acilen inmiyor. Uçağa biletleri zaten Everest. Biz ne yapacağız?”, “İstanbul- Trabzon arası uçak bilet fiyatı nedir o kadar? Deve ile mi gezi yapalım? Bu ne meslek” biçiminde paylaşımlar yaptığı görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here