Biden yönetimi İsrail’e 735 milyon dolarlık tabanca satışını onayladı

0
29
Biden yönetimi İsrail'e 735 milyon dolarlık tabanca satışını onayladı
Biden yönetimi İsrail'e 735 milyon dolarlık tabanca satışını onayladı

Jerusalem Post gazetesine göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın onaylama verdiği 735 milyon dolarlık anlaşma doğru, İsrail, ABD’den yüksek isabetli alıngan güdümlü füzeler ve yüksek isabet özelliği veren cephane alacak.

Washington Post gazetesi, Biden yönetiminin İsrail’e alıngan güdümlü silahların satışını onaylamasının, Halkçı Parti’nin Temsilciler Meclisi’nde etkili olan ilerlemeci kanadında büyük tepki çektiğini yazdı.

Habere göre Demokrat Partili solcu vekiller, bu satışı kendi lehine çevirecek İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya Washington’ın kayıtsız şartsız desteğini sorguladı.

Silah satışının büyük kısmını, ‘aptal’ bombaları hassas güdümlü füzelere dönüştüren ve Boeing kadar üretilen iki taraflı aracısız taarruz mühimmatı (JDAMS) oluşturuyor.

İsrail, ayrıca Gazze hava saldırılarında sivilleri vurmaktan sakınmak için alıngan güdümlü mühimmat kullandığını savunuyor keza de Hamas’ı askeri altyapısını yoğun nüfuslu ikâmetgâh bölgelerine kurarak sivilleri canlı kalkan olarak kullanmakla ve sivil can kayıplarına neden olmakla suçluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here