Bilim insanları koronayı saptamak için arıları eğitti

0
44
Bilim insanları koronayı saptamak için arıları eğitti
Bilim insanları koronayı saptamak için arıları eğitti

Wageningen Üniversitesi’nde araştırma yürüten bilim insanları, arıları eğitmek için onlara Covid-19 ile enfekte olmuş örnekleri gösterdikten daha sonra arılara şekerli su verdi.

Enfekte olmayan bir misal gösterilmesinin peşinde şekerli su verilmedi. Proje ekibinin içinde yer alan Viroloji Profesörü Wim van der Poel, şekerli su verilip ödüllendirilen arıların enfekte olmuş bir örneği ödül almak için tespit ettiklerini belirtti.

Reuters’ta bulunan habere tarafından, Wim van der Poel yaptığı açıklamada, “Bir arıcıdan olağan bal arılarını topladık ve arıları projeye tarafından ayırdık. Pozitif bir vakayı örnek olarak sunduktan sonradan onlara şekerli su verdik. Arıları buna koşullandırdık” dedi.

Araştırmacılara kadar, arıların dillerini pozitif örneklere uzatması sonucu kişinin corona virüsü testinin pozitif çıkmasını doğrulayabilir. Bu durumda saatlerce hatta günlerce beklenen corona virüsü testlerinden alınan sonucun süresini kısaltabilir.

Projeyi eleştiren Ghent Üniversitesi Profesörü Dirk de Graff ise yakın gelecekte koronavirüsü testlerine alternatif bir tekniğin olacağına ilişkin umutsuz olduğunu söyledi.

Dirk de Graff, “Bu iyi bir hafıza ancak bunun için bal arılarını göstermek yerine klasik saptama araçlarını kullanarak deneme yapmayı tercih ederim. Arıları fazla severim ama arıları Covid-19’u saptama etmekten başka amaçlar için kullanırdım” dedi.

De Graff hem böceklerin koklama tekniklerinin 1990’larda patlayıcıları ve zararlı maddeleri saptamak için ABD Savunma Bakanlığı kadar etkin bir biçimde test edildiğini hatırlattı.

Uzmanlar Wageningen Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmanın doğrulu için erken olduğunu ve araştırmaya ilişkin fazla az şey bilindiğini belirtti. Uzmanlar hem, koronavirüsü testlerinin yanında arı testleri fikrine de açık olunması gerektiği ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here