Binanızın Deprem Riskini bedava olarak sorgulayabileceğiniz kullanım tanıtıldı

0
42
Binanızın Deprem Riskini bedava olarak sorgulayabileceğiniz kullanım tanıtıldı
Binanızın Deprem Riskini bedava olarak sorgulayabileceğiniz kullanım tanıtıldı

ZBEU Öğretim Üyesi Prof. Dr.Hakan KUTOĞLU ve BAŞARSOFT CEO’su Alim KÜÇÜKPEHLİVAN’ın  konuşmacı olarak katıldığı paneli JCI İstanbul Afete Dirençli Toplum Ekip Üyesi Berkay GÜNGÖREN yönetti.  

 

MİLYONLARCA KONUTUMUZ YÜKSEK FACIA RİSKİ TAŞIYOR

 

ZBEÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Hakan KUTOĞLU Türkiye’de ve dünyada yapılan Felaket Tehlike Yönetimi çalışmalarını değerlendirdi.  

Felaket risk ve zarar azaltma zarfında ülke olarak gidecek fazla yolumuz olduğunu gösteren KUTOĞLU şöyle dedi : 

 

Zelzele laf konusu olduğunda BM Raporuna göre Risk ve Hasar Azaltma çalışmaları dört mısra yapıldığı taktirde, yer sarsıntısı sonrası yapacağınız masraflar 7 kat azalıyor. Dolayısıyla bizim risk ve hasar azaltma evresine daha çok odaklanmamız gerekiyor. Ama hala milyonlarca konutumuz yüksek facia riski taşıyor. Birçok ev gecekondu mahallesi niteliğinde ve mühendislik hizmeti almamış. Geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik  Bakanımız kendisi söyledi, “ Türkiye’deki sanayi tesislerinin 75’i ve nüfusun 75’i hala afet riskli bölgelerde ve büyük risk taşıyor.”

 

İnsan nüfusunun belirlenmiş yerlere öbeklenmesi başlı başına riski arttırmak çağrıda bulunmak.  Dünya’nın kaynakları şipşak tükenirken, nüfus hızla artıyor. 1970’lerden itibaren dünyada doğal afetlerin sayısı artmıştır ve dünya devletlerinin afetlere harcadığı tedarik 1980’lerden sonra dramatik bir şekilde arttı. Böyle bir ortamda hem ülkelerimizi, keza kentlerimizi kriz yönetimi bilinciyle yönetmemiz gerekli. İklim krizi, Kuraklık, susama, tarım krizi kapımızda. 

2017 yılında yapılan bir ankete kadar insanların 80’i bina alırken depreme dayanıklılığını sorgulamadıklarını belirtmiş. Bugüne dek yapılan şehirsel dönüşüm çalışmaları yerine özerk şehirsel mutasyon ajansları kurulup alansal dönüşüme gidilerek ve nüfus yoğunluğunun yapılacak yatırımlar ile emin bölgelerden diğer bölgelere de kaydırılıp Afet Risk yönetiminde daha iyi yol katedebileceğimizi düşünüyorum. 

 

YER SARSINTISI RİSKİM UYGULAMASI TÜM TÜRKİYE’DE SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Coğrafi Veri Sistemleri, Akıllı Haritalar, Navigasyon ve Akıllı Şebeke Uygulamaları üreticisi Başarsoft CEO’su Alim KÜÇÜKPEHLİVAN Mart ayında Prof. Dr. Hakan KUTOĞLU işbirliği ile hayata geçirdikleri bedava Yer Sarsıntısı Riskim uygulaması hakkında detaylı bilgilendirme yaptı ve şöyle dedi: 

“Başarsoft olarak herşeye ticari bakmıyoruz. ZBEÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Hakan KUTOĞLU ile Yer Sarsıntısı Riski ile ilgili bir uygulamanın toplumda önemli fayda sağlayacağına kanaat getirdik. 

Değerlendirme için gerekli olan sismik bölgeleme ise 2018 yılında Devlete Ait Gazete’de yayınlanan Türkiye Deprem Risk Haritası verilerine kadar oluşturuldu. Çalışmanın tam ortasında İzmir depremi gerçekleşti ve süreci hızlandırdık. 2021 Mart ayında Yer Sarsıntısı Riskim Uygulamamız yayına çıktı. 

 

En Ince Ayrıntısına Kadar bilimsel veriler kullanılarak hazırlanan DepremRiskim uygulaması ile vatandaşlar binalarının fotoğrafını çekip, yapım yılını sisteme giriyorlar. sonradan inşa sistemi ile ilgili birkaç soruyu cevaplıyorlar. Başvuru Formu, binanın tehlike değerini bilimsel bir altyapı çerçevesinde kullanıcıya raporluyor.

Uygulamamız acilen bütün Türkiye’de sorunsuz bir şekilde çalışıyor. 2 ayda önemli anlamda kullanıcı deneyimi oluşturduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de görüşerek, Türkiye’nin geçmiş dönem depremleri ile ilgili raporları eşleştirip görmek ve verifikasyon yerine getirmek istiyoruz. Bakanlık bize bu verileri açma sözü verdi. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here