Bir milyar çocuk iklim krizi nedeniyle ‘yüksek risk’ aşağı

0
3
Bir milyar çocuk iklim krizi nedeniyle 'yüksek risk' aşağı
Bir milyar çocuk iklim krizi nedeniyle 'yüksek risk' aşağı
Bir milyar çocuk iklim krizi nedeniyle 'yüksek risk' altında

UNICEF, ‘İklim Krizi Bir Çocuk Hakları Krizidir’ başlıklı raporun, iklim krizi zarfında çocukların görünüm açısından yazılan birincil rapor olduğunu açıkladı. Raporda, dünyadaki 2,2 milyar çocuğun 1 milyarının ‘son derece yüksek risk’ aşağıda olarak nitelendirilirken; bu çocukların 33 ülkenin en düşük birinde yaşadığı belirtildi. Raporda, çocukların sağlık, temiz su, eğitim gibi esas hizmetlere erişiminin yetersizliği ve birden fazla çevresel, iklimsel krize maruz kalmaları sebebiyle ‘son derece yüksek risk’ aşağı oldukları açıklama edildi.

Bir milyar çocuk iklim krizi nedeniyle 'yüksek risk' altında

UNICEF yetkilisi Henrietta Fore’un rapora dair yaptığı açıklamada, “İlk defa, çocukların iklim değişikliğine aleyhinde nerede ve nasıl savunmasız olduğuna dair eksiksiz bir resme sahibiz ve bu tablo hemen hemen düş edilemez derecede dehşet. İklim ve çevresel krizler; temiz havaya, gıdaya ve temiz suya erişimden çocuk haklarının tüm yelpazesini baltalıyor. Eğitime, barınmaya, sömürüden özgürlüğe ve hatta hayatta kalma haklarına dek zarar veriyor. Bu da adeta her çocuğun hayatını etkileyecek” ifadelerini kullandı. Üç yıldır çocukların bu sorunlara karşı eylem başvurusunda olduğunu belirten Fore, iklim değişikliğinin bir çocuk hakları krizi olduğunu ve UNICEF’in bu kriz aleyhinde çocuklar kadar iletilen eylem talebini desteklediklerini belirtti.

Bir milyar çocuk iklim krizi nedeniyle 'yüksek risk' altında

Raporda bulunan verilere kadar, yaklaşık olarak her çocuğun bahsedilen iklim ve çevresel sorunların tehdidi aşağı olduğu ifade edilirken; 820 milyon çocuğun yüksek oranda sıcak hava dalgalarına maruz kaldığı, 920 milyon çocuğun ise yüksek oranda su kıtlığına maruz kaldığı belirtildi. Bunun yanında, 1 milyar çocuğun ise son derece yüksek düzeyde hava kirliliğinin etkisinde yaşadığı aktarıldı. öte taraftan, bu krizler aralarında sel, kasırga ve tayfunlar gibi doğa felaketlerinin yanında salgın hastalıklar da yer aldı.

Bir milyar çocuk iklim krizi nedeniyle 'yüksek risk' altında

İklim değişikliğinin son derece adaletsiz olduğunu belirten Fore, gelişen küresel sıcaklıklardan hiçbir çocuğun sorumluluk sahibi olmadığını ancak sonuçlarına en fazla onların maruz kalacağını söyledi. Fore, iklim değişikliğine aleyhinde eyleme geçilme konusunda hala fazla geç olmadığını ve çocukların yaşam koşullarını, temel hizmetlere erişiminin iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir milyar çocuk iklim krizi nedeniyle 'yüksek risk' altında

öte yandan raporun sonunda UNICEF kadar hükümetlere, işletmelere ve konuyla ilgili aktörlere yapılan çağrıda, çocuklara karşın temel hizmetlerde iklim değişikliğiyle uğraş için yatırımların artırılması gerektiği belirtildi. Çağrıda, sera gazı emisyonlarının azaltılması gerektiği, çocuklara iklim değişikliğine harmoni sağlamaları ve iklim değişikliğinin etkilerine hazırlanmaları için kritik olan iklim eğitimi ve farkındalık sağlanmasının gerektiği, iklim kriziyle ilgili görüşme ve konferanslara gençlerin de dahil edilmesi gerektiğini vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here