Bitcoin’den kaçan balinalar “güvenli liman altın” diyor

0
46
Bitcoin’den kaçan balinalar “güvenli liman altın” diyor
Bitcoin’den kaçan balinalar “güvenli liman altın” diyor

Bitcoin ve Ethereum ilk olarak edinmek üzere kripto paralar çakıldı, gelişmiş ekonomilerde enflasyon endişesi sardı. Altının ons (31,10 gram) fiyatı son 1 ayda 100 dolar artarken, “sarı kasırga” için yeni kasıt 1.900 doların üzerine çıkmak. Gümüş için 30 dolar eşiği kritik.

Küresel piyasalar yüksek enflasyon dönemine has iniş ve çıkışlarla sarsılırken, kriz dönemlerinde “güvenli liman” özelliği daha da öne çıkan altın şubattan bu yanlamasına tırmanıyor.

Küresel ekonomide toparlanmanın sekteye uğrayacağına dair endişeler ve Asya’nın belirli kısımlarında artan vak’a sayılarının etkisiyle “kıymetli metal” altın son dört ayın zirvesine çıktı. Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, 1.890 doların eşiğinde kâr satışları gelse de altının 1.900 dolar üzerine çıkabileceğini belirtiyor.

10 takvim Amerikan Define tahvil getirisinin altın fiyatının seyrini belirleyeceğini bildiren Bozkurt, tahvilin yüzde 1,80 üstüne çıkması hâlinde altının 1.850 dolar altına gerileyebileceğini vurguladı. 

KRİPTO PARADAN KAÇAN ALTIN ALIYOR

Öncelikle Bitcoin ve Ethereum almak üzere kripto paraların birkaç gün içinde yüzde 40’tan pozitif değerinde kaybetmesi, kripto paralardan kaçan para “güvenli liman”  altına yöneltiyor.

TD Securities analistleri, “Altın borsa yatırım fonları (ETF) aylarca süren çıkışların akabinde spekülatif yatırımlar geri dönmeye başladı. Bu şart aşağı yukarı yönü olan sert bir kırılmayı tetikleyebilir.” dedi.

Kıymetli metalde 1.875 dolar seviyesinin üzerindeki kapanışlar 1.900-1.915 dirençlerine içten alımları tetikleyebilir.

Sarı metalin 2020-2021 düşüş trendini kırdığını düşünen Commerzbank analisti Karen Jones, sarı metalin yükselişini geçen yılki zirvesi 2 bin 72 dolara dürüst devam etmesini bekliyor.

ABD 10 takvim tahvil getirilerinin kademeli olarak yükselmeye devam ederek altının önüne set çekeceğini düşünen Capital Economics analistleri, ons altının 2021 sonunda 1.600 dolara düşeceği yönündeki tahminlerine tabi kaldığını belirtiyorlar.

BİTCOİN 64 BİN DOLARDAN 30 BİN DOLARIN ALTINA GERİLEDİ

JPMorgan Chase analistleri, kurumsal yatırımcıların Bitcoin satıp altına yönelmiş olabileceğini bildirdi. Bitcoin, 24 saat içinde yüzde 20’den artı bedel kaybetti ve bir ara 30 bin dolara dek indi. Nisan ayındaki 64 bin 800 dolarlık rekorundan uzaklaşan Bitcoin yatırımcı baskısı altına girdi.

Kripto paraların piyasa değeri az daha 1 trilyon dolar eridi. Bu paranın bir kısmının altına yöneldiği belirtiliyor. JP Morgan’a tarafından Bitcoin’de iki çeyrek dönemdir devamlı yükseliş trendinin sona erdiğini düşünen yatırımcı geleneksel olarak tehlikesiz yatırım aracı olarak görülen altına geri dönüyor.

ÇİN VE HİNDİSTAN ALTIN TALEBİNİ İKİYE KATLADI

Correlation Economics yazarlarından Albert Sung, ABD’de Yoksulluk Endeksi’nin yükseldiğini, altında kurumsal yatırımcıların her yerde sahneye çıktığını vurguladı.

Aşağı son haftalarda yaşanan yükseliş bazı uzmanlarca yeni bir boğa piyasasının başladığı şeklinde yorumlanıyor.

Çin ve Hindistan’ın altın alımlarını ikiye katlandığına dikkati çekerek altında iki sene sürmesi beklenebilecek bir boğa piyasasının sinyallerinin geldiği ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here