Bitcoin’e Elon Musk darbesi

0
32
Bitcoin’e Elon Musk darbesi
Bitcoin’e Elon Musk darbesi

“Tesla’nın elindeki Bitcoinleri satacağı” iddiası Bitcoin’in piyasa değerinin 800 milyar dolara değin inmesine yol açtı.

Dünyada 9 binden fazla kripto para birimi operasyon görürken, maksimum istek gören kripto para unvanınas sahip Bitcoin, Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın kişisel Twitter hesabında dile getirdiği eleştirilerden sonradan özgür düşüşe geçti. Ramazan Bayramı’nda başlayan düşüş hafta sonunda da devam edince Bitcoin 43 bin dolar seviyesine indi.

Son 7 günde yüzde 27 layık kaybeden Bitcoin’in toplam piyasa değeri 800 milyar dolara geriledi. Son 3 ayın asgari seviyesine gerileyen Bitcoin’de değerinde kaybının devam edebileceği belirtiliyor.

Daha önce Bitcoin’e methiyeler dizen Musk, çevrecilerin “Bitcoin madenciliğinde tüketilen enerji çevreye zarar veriyor” eleştirileri üstüne geri adım attı. Tesla müşterilerine Bitcoin ile ödeme yapma imkânı veren karar da askıya alındı.

TESLA, BITCOIN’İ ELDEN ÇIKARACAK MI?

“Mr. Whale” isimli bir kullanıcının tweetine verdiği yanıt ile dikkatleri üstüne toplayan Musk, Tesla rezervlerinde yer alan 1 milyar dolar civarındaki Bitcoinleri (BTC’) satabileceğini ima etti.

Bir sonraki çeyrek rakamlarında Tesla’nın portföyündeki BTC’leri sattığını açıklayacağı bahis eden Mr. Whale hesabına Musk’tan da kısmi onaylama gelmiş gibi görünüyor.

Bitcoin’deki sert düşüş tüm kripto para birimlerini aşağıda çekti. An itibarıyla 44 bin dolar seviyelerinden alıcı buluyor. Ethereum da yüzde 11 değer kaybederek 3 bin 417 dolara geriledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here