BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: Küresel kaynama dönemi geldi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: Küresel kaynama dönemi geldi

ABONE OL
Temmuz 28, 2023 05:00
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: Küresel kaynama dönemi geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’nın büyük kısmı çok sıcakların tesiri altında…

Kanada ve Yunanistan başta olmak üzere birçok ülkede orman yangınları ile şiddetli uğraşlar uzun müddettir devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York’ta düzenlediği basın toplantısında iklim değişikliği konusunda ikazlarda bulundu.

Temmuz ayının insanlık tarihinde kaydedilen en sıcak ay olduğunu vurgulayan Guterres, “İklim değişikliği artık burada ve korkutucu. Bu yalnızca başlangıç. Global ısınma devri sona erdi, global kaynama devri geldi” halinde konuştu.

Guterres, tüm gezegen için çok sıkıntı ve felaket dolu bir yaz yaşandığına dikkati çekti.

“Daha fazla vakit yok”

“Liderler önderlik etmeli, artık mazeret yok, başkalarının evvel hareket etmesini beklemek yok. Bunun için daha fazla vakit yok” diye konuşan Guterres, buna karşın acil iklim hareket planlarıyla global sıcaklık artışını 1,5 santigrat derece ile sınırlamak ve iklim değişikliğinin en berbatından kaçınmak için bir ortaya gelmenin hala mümkün olduğunu belirtti.

Guterres, bilhassa global emisyonun yüzde 80’inden sorumlu olan G20 ülkelerinin iklim değişikliği ve adaleti için adım atmak zorunda olduğunu vurgulayarak her ülkenin fosil yakıttan yenilenebilir güce geçmesi ve ulusal emisyon azaltma gayelerine ulaşması gerektiğinin altını çizdi.

Guterres, hükümetler dışında lokal idarelere, kurumlara ve özel şirketlere de yenilenebilir güce BM standartlarına uygun bir biçimde geçiş konusunda davette bulundu.

“Hala daha kötüsünü durdurabiliriz”

Aşırı hava olaylarının artık yeni olağan hale geldiğini hatırlatan Guterres, tüm ülkelerin buna adaptasyon sağlayarak vatandaşlarını yakıcı sıcaklara, ölümcül sellere, yangınlara, fırtına ve kuraklıklara karşı müdafaası gerektiğini belirtti.

Milyonlarca hayatı iklim değişikliğinden kurtarmak için adaptasyon yatırımlarında global bir artış gerektiğini kaydeden Guterres, gelişmiş ülkelerin 2025 yılına kadar adaptasyon finansmanını ikiye katlamak için açık ve muteber bir yol haritası sunması gerektiğinin altını çizdi.

Guterres, iklim değişikliği konusunda gelişen ülkelere yardım edilmesi zorunluluğunu da vurgulayarak, “2027 yılına kadar dünyadaki her insanın bir erken ikaz sistemi kapsamına alınması gerekiyor ve ülkeler adaptasyon konusunda memleketler arası aksiyonu ve takviyesi harekete geçirmek için bir dizi global amacı göz önünde bulundurmalı” dedi.

Gelişmiş ülkelerin vadettikleri gelişen ülkelere yönelik yıllık 100 milyar dolar iklim değişikliği takviyesi kelamını tutmak zorunda olduklarını belirten Guterres, bu mevzuda şu ana kadar yalnızca Kanada ve Almanya’nın kelamını yerine getirdiğini açıkladı.

Guterres, iklim değişikliğine karşı çabada hükümet, sivil toplum, iş dünyası ve tüm aktörlerin işbirliği muhtaçlığı içinde olduğunu vurgulayarak şunları aktardı:

İnsanlığın sebep olduğu yıkımın delilleri her yerde. Lakin bu ümitsizliğe değil, harekete ilham vermelidir. Hala daha kötüsünü durdurabiliriz. Fakat bunu yapmak için sıcaklarla geçen bir yılı tutkularla dolu bir yıla dönüştürmeli ve iklim aksiyon planlarını çabucak hızlandırmalıyız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.