BM’den çarpıcı Afganistan raporu: Her hafta asgari 20-30 bin kişi…

0
5
BM'den çarpıcı Afganistan raporu: Her hafta asgari 20-30 bin kişi...
BM'den çarpıcı Afganistan raporu: Her hafta asgari 20-30 bin kişi...

Van Buren, BM Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısına video konferans ile katılarak, Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele almasının ardındaki ülkedeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Kadınlara yönelik insan hakları ihalleri haberleri aldıklarını belirten Van Buren, “Bazı bölgelerde kadınların çalışmasına izin verilmediği, bazı yerlerde ise kadınların yanlarında aileden bir erkek olmadan hareket etmelerine müsade verilmediği yönünde haberler alıyoruz.” dedi.

Bu yıl ülke içinde yarım milyondan fazla kişinin yerinden edildiğini anlatan Van Buren, “Her hafta yaklaşık 20 ila 30 bin kişinin ise yasa dışı yollardan ayrıldığını varsayım ediyoruz.” dedi.

Van Buren, Afganların bir kısmının sınır açıksa Pakistan’a çoğunun ise İran’a geçtiğini söyledi.

Dünya Gıda Programı Afganistan Direktörü Mary Ellen McGroarty ise BM’nin ABD tahliyelerin ardından havalimanının kontrolünü devrettiğinde nasıl işleyeceğini Taliban ile görüştüklerini söyledi.

McGroarty, havalimanın insani yardımların ulaştırılması için kritik tartma taşıdığını belirtti.

TALİBAN’IN ÜLKEYE HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban aralarında şubat 2020’de varılan uzlaştırma anlaşması çerçevesinde bu sene milletlerarası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, tanıdık olmayan güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yanlamasına şiddetli saldırılarla Afganistan’da çoğu ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine tez dominant oldu.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardındaki kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here