Boğaz’da bekleyen tahıl gemileri için ‘seyir riski’ uyarısı

Boğaz’da bekleyen tahıl gemileri için ‘seyir riski’ uyarısı

ABONE OL
Kasım 26, 2022 13:00
Boğaz’da bekleyen tahıl gemileri için ‘seyir riski’ uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün bir muvaffakiyet olduğunu ve devam etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda varılan mutabakatla şimdiye kadar 9,5 milyon ton tahıl ve besin ihracatının gerçekleştiğini belirten Sinirlioğlu, bu mutabakatla birebir vakitte besin fiyatlarının düştüğünü söz etti.

Sinirlioğlu, muahede sayesinde BM Dünya Besin Programının birtakım ülkelere kıtlık başlamadan müdahale edebildiğini, Afganistan’dan Etiyopya’ya, Somali’den Yemen’e dünyanın dört bir yanında çocukların Karadeniz Tahıl Teşebbüsünden faydalandığını aktardı.

Kış yaklaşırken muahede sayesinde yapılabilen tahıl ve besin ihracatına daha fazla gereksinim duyulacağına işaret eden Sinirlioğlu, besin fiyatlarının artmasının yüksek enflasyon nedeniyle halihazırda sıkıntı durumda olanları daha fazla etkileyeceğini vurguladı.

Sinirlioğlu, “Bu sabah mahallî saat itibariyle İstanbul etrafında kontrol için bekleyen yüklü 97 gemi ve gelen 15 gemi var. İstanbul Boğazı etrafında demirleyen gemiler seyir riski oluşturuyor.” sözlerini kullanarak, gemilerin hareket edebilmesi için Türkiye’nin BM ile çalıştığını lisana getirdi.

Ukrayna ve Rusya’nın eserlerinin dünya pazarına ulaştırılabilmesi için varılan iki muahedenin uygulanmasının önündeki pürüzlere tahlil bulunması gerektiğinin altını çizen Sinirlioğlu, Türkiye’nin hem tahıl mutabakatı, hem de savaşın sona ermesi için uğraşlarını sürdürdüğünü kaydetti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.