Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine peş peşe yeni soruşturmalar

0
39
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine peş peşe yeni soruşturmalar
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine peş peşe yeni soruşturmalar

AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne (BÜ) rektör olarak atanmasını protesto ettikleri için sert şekilde polis saldırısına uğrayan, nezaret ve tutuklamalara maruz kalan öğrencilere, peş peşe yeni soruşturmalar açılmaya başlandı.

Soruşturma açılan öğrencilerden Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü 2. derslik öğrencisi Olcay Atik, rektörlük binasına “Kayyumluk” tabelasını astığı gerekçesiyle soruşturma açıldığını belirterek “Soruşturma dosyasına güvenliğin çektiği bir video kaydı da konulmuş. Video el altından çekilmiş. Melih Bulu başa getirildiğinden beri çeşitli icraatlarda bulundu. En son okulumuza 50’den pozitif emniyet kamerası yerleştirildi. Bu kameraların Bulu’yu protesto edenleri gözlemek için keyfi getirildiği fazla keskin. Üniversitemizin çok kısıtlı bütçesi var. Kimya laboratuvarlarının muslukları çalışmıyor, deney tüpleri değil. Dönemin sonunda bu gereçler alınamadığı için bizden para isteniyor. Lakin nasıl oluyorsa bir sürü kamera yerleştirip öğrencilerin mahremiyet alanlarını ihlal edecek eylemlerde bulunuyorlar. Şu lahza aynı yere konumlanmış aynı yöne bakan iki kameranın önündeyim. Doğrusu içler acısı bir durum. Soruşturmalar da, Bulu’nun icraatları da hukuksuz” dedi.

‘AKADEMİDE ÇALIŞMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLERİ KORKUTMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine kadar “güvenlik görevlisine işini yaptırmamak” gerekçesiyle soruşturma açılan Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 4. derslik öğrencisi Enes Gözüküçük ise, “Bana soruşturma kampusun bahçesine çadır kurduğumuz için açılmış. Çadır kuracakken güvenlik bizi korkutma edip ittirmeye başlamıştı. Kampus içindeki sivil polislerden kuvvet bölge özel güvenlikler bize yönelik şiddetini artırmaya başladı. Tutanağa asılsız bilgiler yazılmış. Durum hemen yanımda olmayan kişilerin bile isimleri yazılı. Buradaki öğrencilerin tamamı okulunu önemseyen, akademide kariyer gerçekleştirmek isteyen insanlar olduğu için onları bir şekilde bu soruşturmalarla korkutmaya çalışıyorlar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here