Borsa, günü 2 ayın en yüksek seviyesinden tamamladı

0
4
Borsa, günü 2 ayın en yüksek seviyesinden tamamladı
Borsa, günü 2 ayın en yüksek seviyesinden tamamladı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa tarafından 6,44 puan artarken, toplam operasyon hacmi 15,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. üst üste 4’üncü işlem gününü de yükselişle tamamlayan endeks, 1.461,69 puanla 14 Haziran’dan bu yanlamasına en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,88 ve holding endeksi yüzde 0,86 bedel kazandı. Sektör endeksleri arasında azami kazandıran yüzde 1,84 ile irtibat, en çok kaybettiren ise yüzde 1,32 ile ulaştırma oldu.

Analistler, yeni alıcı koronavirüs salgınında delta varyantının yayılımına ilişkin endişeler ve bu paralelde alınan tedbirler ile Afganistan kaynaklı jeopolitik risklerdeki artışın pay piyasalarını baskılamaya devam ettiğini söyledi.

Bugün ABD ve Avrupa’da açıklanan makroekonomik verilerin de karmakarışık sinyaller vermeye devam ettiğini, yatırımcıların hesaplı belirsizliklerin para politikalarına nasıl yansıyacağına dair daha pozitif netlik aradığını aktaran analistler, bu açıdan bu akşam ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının manâlı olacağını vurguladı.

Türk lirası varlıkların ise pozitif ayrışmaya devam ettiğine dikkati çeken analistler, yarın Avro Bölgesi ve İngiltere’de enflasyon ile ABD’de konut başlangıcı verilerinin takip edileceğini bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.470 puanın direnç, 1.440 puanın takviye konumunda bulunduğunu kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here