Borsa günü yükselişle tamamladı

0
16
Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa günü yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 4,99 puan artarken, toplam operasyon hacmi 11,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,48 ve holding endeksi yüzde 0,94 değer kazandı. Sektör endeksleri aralarında azami kazandıran yüzde 2,49 ile Spor, en çok kaybettiren ise yüzde 1,83 ile inşaat oldu.

Analistler, dün ABD’de beklentilerin oldukça altında kalan ADP özel sektör istihdam verilerinin arkasından gözlerin ABD’de yarın açıklanacak istihdam raporuna çevrildiğini belirterek, söz konusu verinin ABD’de para politikasını etkileyebilecek önemde olduğu için oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Yarın yurt içinde enflasyon, yurt dışarıya ise ABD’de tarım dışı istihdam, Avro Bölgesi’nde perakende satışlar, dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta elde etmek üzere yoğun veri gündeminin peşine düşüp takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.490 puanın dayanıklılık, 1.455 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydetti.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 0,72 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin ağustos ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,72) göre bir önceki ay yüzde 18,95 olan yıllık enflasyonun yüzde 18,78’e gerileyeceği hesaplanıyor.

TÜFE, temmuzda bir önceki aya tarafından yüzde 1,80 çoğaltma göstermişti.

öte taraftan, ekonomistlerin sene sonu enflasyon beklentisi, bir önceki ankete tarafından 70 baz puan artarak yüzde 16,79’a yükseldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here