Brezilya’da menşei meçhul bir koronavirüs türüne rastlandı

0
55
Brezilya'da menşei meçhul bir koronavirüs türüne rastlandı
Brezilya'da menşei meçhul bir koronavirüs türüne rastlandı

Lokal internet sitesi Globo’nun Brezilya Viroloji Derneği Başkan Yardımcısı Joao Pessoa Araujo Junior’un açıklamalarına dayandırdığı haberde, araştırmacıların SARS-CoV-2’nin yeni bir türüne rastladıkları, P4 diye adlandırılan varyantın menşeinin bilinmediği belirtildi.

Haberde, “P4 varyantının menşei bilinmiyor. İlk olarak Sao Paulo’daki Mococa belediyesinden bir örnekte keşfedildi ve ardından Porto Ferreira’da geniş çapta yayıldı. Normal virüse göre daha bulaşıcı ya da daha güvenli olmayan olup olmadığını atamak az önce olası değil” ifadelerine yer verildi.

Habere göre P4 varyantı, ‘Brezilyalı P1, P2 ve ‘Filipinli’ P3 suşlarıyla ortak kökene sahip, tüm bu varyantlar ise B.1.1.28 soyuna ait.

Araujo Junior’a tarafından yeni türün varlığının kabul edilmesi ağırlık taşıyor. Brezilyalı bilimci, “Bu tür P1 ve ‘İngiliz’ varyantının hakim olduğu ortamda yayılıyor, fakat bizi en çok rahatsız eden şey, fazla seri yayılıyor olması” açıklamasında bulundu.

Habere kadar araştırma verileri, grip virüslerinin ve koronavirüsün genom verilerine açık erişim sağlayan küresel bilim girişimi ve ilk kaynak olan GISAID’e teslim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here