Bursa üzüm şırası tescillendi

0
9
Bursa üzüm şırası tescillendi
Bursa üzüm şırası tescillendi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) Bursa mutfak kültürünün kayda değer bir unsuru olan ve ilk önce Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi olmak üzere çoğu eserde söz edilen üzüm şırası için TÜRKPATENT’e yaptığı kullanım sonuçlandı.

Yapılan çözümleme sonucunda “Bursa üzüm şırası” coğrafi muhabere alarak kentin kayıtlı lezzetleri arasına girdi.

Türkiye’nin önemli gastronomi kentleri arasında 

Türkiye’nin manâlı gastronomi kentleri aralarında bulunan Bursa’nın lezzetlerini tescilleyerek koruma altına aldıklarını söyleyen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Halihazırda cevizli lokum, cantık, tahinli pide, Bursa döner kebabı ve süt helvası için yaptığımız başvurular da Türk Berat ve Marka Kurumunda çözümleme aşamasında. Hem kestane şekerinin AB göre tescil edilmesi için girişimlerimiz sürüyor. Bu ürünlerimizin kayıt edilmesiyle hesaplı değerleri daha da artacak. Bursa’da coğrafi işaretli ürün sayısını artırmaya karşın çalışmalarımıza devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Bursa döner kebabı ve pideli köftenin yanına seçim ediliyor

“Bursa üzüm şırası” tören ve anma yemeklerinde, iftar sofralarında ve özel günlerde sunuluyor. Özellikle Bursa’nın diğer ünlü lezzetleri Bursa döner kebabı ve pideli köftenin yanına seçim ediliyor.

Çoğu tarihçinin eserlerinde ve gezginlerin yazılarında üzüm şırası hakkında yazılar bulunuyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de Uluabat Gölü kenarındaki üzüm bağlarından ve kırmızı üzüm şırasından bahsediliyor.

Bursa üzüm şırası, çekirdekli siyah kuru üzüm, su ve isteğe yan olarak şeker kullanılarak üretiliyor.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here