Bursa’da öğrencilerin koyun ve keçilerle garip imtihanı!

0
10
Bursa'da öğrencilerin koyun ve keçilerle garip imtihanı!
Bursa'da öğrencilerin koyun ve keçilerle garip imtihanı!

BUÜ Baytar Fakültesi’de zootekni bölümünde öğrenim gören bir takım öğrenciler, üniversitenin koyunculuk ünitesinde gönüllü olarak çalışıyor. Burada hayvanların beslenmelerinden doğumlarına kadar her aşamasıyla ilgilenen öğrenciler, teorik eğitimlerini pratiğe döküyor. Çiftliğin temizliğini de kendileri yapan gönüllü öğrenciler, hastalanan hayvanlarla da özel olarak ilgileniyor. Gönüllü öğrenciler, Anadolu’da 800 yıllık gelenek olan koyun ve keçileri dış parazitlere karşısında özel hazır ilaçlı havuzlarda yıkama işlemini yapıyorlar. Takriben 200 küçükbaş hayvan öğrenciler göre havuza bir bir sokuluyor.

Antalya'da son alışveriş! Yolda yürürken aniden yere yığıldıAntalya’da son alışveriş! Yolda yürürken bir anda yere yığıldı

ÖĞRENCİLER, 800 YILLIK GELENEĞİ SÜRDÜRÜYORLAR

BUÜ Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Üstüner, “Dış paraziti engellemek için hayvanlara banyo işlemi yaptırdık. Bu işlem Türkiye’de takriben 800 yıldır devam eden bir gelenek. Bilhassa Denizli tarafında daha fazla bilinir. İçine dezenfeksiyon için koyduğumuz dış asalak ilaçlarıyla birlikte hayvanları bu banyodan geçirerek dış parazitten arınması, pisliklerden temizlenmesini sağladık. 800 yıldır devam eden geleneği ilerde veteriner hekim olacak olan meslektaşlarımıza da öğretmiş olduk. Bu arkadaşlar çiftlik gönüllüleri. Çiftliğimizde gönüllü olarak yaklaşık 2 yıldır çalışan arkadaşlar. Bu esnada çiftlik yönetimini görüyorlar. Hastalık tedavisini görüyorlar. Olayı bir iyice işin içinde yaşayarak öğreniyorlar” dedi. 

SORUMLULUK SAHİBİ OLUYORUZ

Sahada oldukları için hayvanların bakımı ve tedavilerini daha kolay öğrendiklerini belirten Veteriner Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Gökçe Öner, “İlk enjeksiyonumu bile burada öğrendim. bundan başka burada hocalarımız birçok işi güvenip bize bıraktığı için daha artı sorumluluk sahibi olup, daha artı iş yapabiliyoruz. Öğrenme açısından gayet iyi çünkü sahadayız. Destekçilerimiz çoğunlukla hocalarımız olduğu için bakımlı bir şekilde irtibat kurabiliyoruz, sorun olduğunda çözebiliyoruz. İlk başlarda zorlama geliyor ama bir şekilde öğreniyoruz. Çiftlikte senet kurduğumuz hayvanlara kendi isimlerimizi veriyoruz. Benim oğlağımın ismi de Gökçe. Annesi ve ikiz kardeşi öldü. Gökçe anne sütü alamadı. Kesintisiz onu ben besledim. Böyle olunca ister istemez hayvanla bir bağ kuruyorsunuz” ifadelerini kullandı. 

İNSAN VE HAYVAN HAYATININ DEVAMI İÇİN ÖNEMLİ BİR MESLEK

Veterinerlik mesleğinin insan ve hayvan hayatının devamı için önemli bir meslek olduğunu belirten Veteriner Fakültesi 3’üncü derslik öğrencisi Ahmet Ziya Süman, “Bugün dış parazit için koyunları ilaçla yıkadık. Dış parazitin geçmesini sağladık. Sahiden yorucu bir iş fakat hayatın devamı için zorunlu olan bir meslek. İnsanın gıda ihtiyacının bir kısmı da buradan doğuyor. İnsan yaşamının devamı için olması gereken bir şey” diye konuştu.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here