Bütün internet tarayıcıları tek çatı altında toplanacak

0
43
Bütün internet tarayıcıları tek çatı altında toplanacak
Bütün internet tarayıcıları tek çatı altında toplanacak

İnternet ile ilgili en büyük zorluklardan birisi de hiç kuşkusuz ortak eklentiler oluşturmaktır. Herhangi bir eklenti oluşturulduğunda yalnızca o tarayıcıda etkin olabilir. bunun dışında öteki tarayıcılarda çalıştırmak isterseniz sorunlarla karşılaşmamız zorunlu. Küresel çapta aktif olan internet tarayıcıları bu sorunu çözmek için bir araya geldi.

Apple, Google, Microsoft ve Mozilla devasa bir proje için kolları sıvadı. Bu proje ile birlikte karşılıklı web eklenti sistemi oluşturuluyor. Bu Nedenle tek bir eklenti bütün internet tarayıcılarında çalışabilecek. Proje için devasa şirketler güçlerini birleştirdi.

Dünyanın en büyük internet hizmeti veren şirketlerinin bir araya gelerek oluşturduğu WebExtensions Community Group, tehlikesiz süratli ve gizli dilekçe sağlayacak. En önemlisi ise eklentiler tüm internet tarayıcılarında çalışabilecek.

Birçok eklenti Chromium tabanlı olmasından nedeniyle Safari ve Mozilla içerisinde çalışmaları oldukça baskı. bu nedenle eklentilerin her yerde kodlanması gerekebiliyor. Böyle bir problemle rastlamak istemeyen internet tarayıcıları yeni önlemler aldı. Bu önlemler doğrultusunda baştan çalışabilen eklentiler oluşturulacak.

Basit zahmetsiz ve seri bir şekilde çalışması planlanan bu proje Github üzerinden tüzük ile oluşturuldu. Şartları kabul eden herkes topluluğa katılarak interneti daha iyi hale getirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here