“Çakarlı Maganda”ya 8 yıl 4 ay hapis cezası

0
34
"Çakarlı Maganda"ya 8 yıl 4 ay hapis cezası

ARNAVUTKÖY’de geçen yıl trafikte tartıştığı Dadaş Aras’ı 6 yerinden bıçaklayan çakarlı minibüs sürücüsü Muhammet Enes Uysal, “Araçların alıkonulması” ve “Kasten öldürmeye girişim” suçlarından toplam 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir imza verme zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbirleriyle tahliyesine de karar verildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutsak davalı Enes Uysal,  Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Müşteki Dadaş Aras ve taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. Davalı hakkında “Silahlı yağma” suçundan hazırlanan İkinci iddianamenin bu davayla birleştirildiği belirtilerek, bu suçtan sanığın duruşmada savunması alındı.

“YAĞMA SUÇUNU KABUL ETMİYORUM”

Davayla birleştirilen yeni iddianameye karşısında savunması alınan esir sanık Sakin, “Yağma suçunu kabul etmiyorum. Müştekinin aracından herhangi bir para veya eşya almış değilim. Böyle bir şeye ihtiyacım yoktur. Ailemin bedensel durumuna bakılırsa da bu koşul görülür” dedi.

“SMA VAKFINA BAĞIŞ YAPILMASI ŞARTIYLA SİKAYETİNDEN VAZGEÇTİ”

Müşteki Dadaş Aras “Sanığın benim aracımdan para aldığına ilişkin birebir görgüm ve bilgim bulunmamaktadır. Fakat durum esnasında aracımda 30 bin lira civarında para vardı. Daha sonraki aşamada bu paranın araçta olmadığı ortaya çıkmıştır. bunun dışında sanığın babaannesi ve dedesi Ramazan Bayramı’nda 3 gün boyunca kapımıza gelip ağladılar. Sanığın yapmış olduğu davranıştan nedeniyle pişman olduğunu ve özür dilediğini söylediler. Bizde onlar SMA vakfına bağış yapmalarını söyledik.Onlarda bu şartı kabul ettiler. Dolayısıyla şikayetimden vazgeçiyorum” şeklinde konuştu.  Cumhuriyet savcısı hakkındaki mütalaasında, sanığın “Yağma” suçundan beraatini, müşteki şikayetinden vazgeçtiği için ise “Hakaret” suçundan davanın düşürülmesini istek etti. Savcılık, davalı hakkında “Bile Bile öldürmeye girişim”, “Kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “Ulaşım araçlarının kaçırılmayı veya alıkonulması” suçlarından  ise önceki celse açıkladığı mütalaası doğrultusunda karar verilmesini istedi. Son sözü sorulan sanık Sakin “Diyeceğim bir şey yoktur” dedi.

2 SUÇTAN BERAAT KARARI; BİR SUÇTAN DÜŞME Duruşma heyeti, sanık Muhammed Enes Uysal’ı “Kaliteli yağma” ve “Kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma” suçlarından beraatine, “Hakaret’ suçundan ise müştekinin şikayetinden vazgeçmesi nedeniyle davanın düşürülmesine karar verdi.

İKİ SUÇTAN TOPLAM 8 YIL 4 AY HAPİS CEZASI Duruşma heyeti, Sanık Uysal’ı  “Kasten öldürmeye girişim” suçundan 12 sene hapisle cezalandırdı. Haksız tahrik ile sanığın müspet davranışlarını lehine indirim nedeni sayan  duruşma bu cezayı 7 yıl 6 aya düşürdü. Davalı Sakin,  “Ulaşım araçlarının alıkonulması” suçundan da 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

ADLİ DENETIM TEDBİRLERİYLE TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİSanığın aldığı cinayet miktarı ve tutsak kaldığı süreyi dikkate alarak tahliyesine karar veren mahkeme heyeti,  davalı Uysal’ın haftada bir gün ilçe güvenlik müdürlüğüne artan bir şekilde imza verme zorunluluğu ile yurt dışına çıkış yasağı biçiminde adli yoklama tedbirlerinin uygulanmasına hükmetti.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede olayın 21 Ağustos 2020’de meydana geldiği belirtilmişti. İddianamede belirsiz Uysal’ın “Bile Bile öldürmeye teşebbüs etme”, “Hakaret”, “Kara ulaşım araçlarını kaçırma veya tutma” ve “silahla kişiyi hürriyetinden yoksun vazgeçme” suçlarından toplamda 11 sene 3 aydan 25 yıla dek hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti. Kararsız Uysal hakkında hazırlanan ikinci iddianamede ise “Silahlı yağma” suçundan 10 yıldan 15 yıla dek hapisle cezalandırılması isteniyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here