Cebelitarık nerede, hangi ülkede? Cebelitarık’ın haritadaki yeri!

0
12
Cebelitarık nerede, hangi ülkede? Cebelitarık’ın haritadaki yeri!
Cebelitarık nerede, hangi ülkede? Cebelitarık’ın haritadaki yeri!

Türkiye Cebelitarık ulusal maç dolayısıyla Cebelitarık’ın yeri bir kere daha gündemde yer alıyor. Endülüs fâtihi Tarık bin Ziyad’ın 711 yılında ordusuyla birlikte birincil üçgenin taban olmayan kenarı bastığı ve askeri karargâh olarak kullandığı yer olması sebebiyle İslam kaynaklarında “Cebelü Târık” (Tarık’ın Dağı) diye adlandırılan Cebelitarık ile ilgili detaylar merak ediliyor. Bu ad İtalyancaya Cebiltarre, öbür Avrupa dillerine ise Gibraltar şeklinde geçmiştir.

CEBELİTARIK NEREDE, HANGİ ÜLKEDE?

Cebelitarık, İber Yarımadası’nın güney ucunda yer alan bir İngiliz Denizaşırı Toprağı’dır. Cebelitarık Avrupa Kıtası’nın güneydoğu ucunda yer almaktadır. Kıtanın en güneyindeki ülkelerden biridir. 6.7 km²’lik 2,6 sq mi bir alana sahiptir ve kuzeyde İspanya ile sınırı vardır. Adı Arapçadan türemiştir: (Romanizasyon: Jabal Ṭāriq, “Tarık Dağı” (adını 8. asır Mağribi askeri lideri Tarık bin Ziyad’dan almıştır).

CEBELİTARIK’IN HARİTADAKİ YERİ

Cebelitarık 6.7 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Bölgenin devlete ait dili İngilizce olmakla birlikte İspanyolca ve Llanito dilleri de konuşulmaktadır. Bölgenin nüfusu ise 33.000 dolaylarındadır.

613360d2bf214427fc654ba3613360d9bf214427fc654ba5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here