CHP ile HDP’nin birbirini araçsallaştırma yarışında! Demirtaş’ın üstlendiği yeni rol

0
10
CHP ile HDP’nin birbirini araçsallaştırma yarışında! Demirtaş’ın üstlendiği yeni rol
CHP ile HDP’nin birbirini araçsallaştırma yarışında! Demirtaş’ın üstlendiği yeni rol

Tutuklu bulunduğu cezaevinden Türkiye’ye tehditler yağdıran Demirtaş’ın sözlerini köşe yazısında değerlendiren Hasan Öztürk, “Bu kere HDP, demokrasi havarileri olarak ortaya meydana çıkan aktörleri ile CHP ve onun sosyolojisini “hedefleri” icin araçsallaştırmaya çalışıyor” dedi.

İşte dikkat çeken o köşe yazısı:

HDP’in terörden tutuklu eski benzeşen Başkanı Selahattin Demirtaş, “Demokrasi havarisi” kesilmiş de haberimiz olmamış..!

T24’de pek bir yazı yazmış ancak değme demokratlara taş çıkartmış. 2023 seçimlerini demokrasi için bir kısmet görüyor terörden tutuklu benzer başkan ve muhalefeti HDP ile uzlaşmaya çağırıyor.

HDP’nin meşruiyetini muhalefet ile kurduğu ilişki biçimine dayandırıyorlardı. Bu yüzden lokal seçimlerden bu yandan her fırsatta, “açık, transparan ittifak” çağrılarını yinelemişlerdi. “Kapalı kapılar ardında görüşmekten” bıktıklarını da söylüyorlardı. sonradan, ittifakın ismini ilan ettiler, önce “Demokratik ittifak”, sonra “Uzlaştırma ittifakı!”

Acilen de önümüzdeki günlerde HDP’nin duyuru edeceği “Tavır belgesi”ne Halk İttifakı dahil, muhalefetin “imza atması”nı öneriyorlar.

Çünkü, tabanca zoruyla, terörle ve emperyalistlerle geliştirdikleri ittifaklarla Türkiye’de muhakkak bir sosyolojiyi oluşturdular ve o sosyolojinin gücünü de şantaj olarak kullanabileceklerini biliyorlar!

Demirtaş diyor oysa yazısında, “HDP bu açığı kapatabilmek ve tartışmayı başlıca eksene, demokratikleşmeye oturtabilmek için bir davranış belgesi açıklamaya hazırlanıyor. HDP’nin bu siyasi hamlesini yakından ve ciddiyetle takip etmek gerekir.”

Yani? Yanisi, “HDP’nin istekleri yerine getirilmezse Türk siyaseti çıkmaza girer” diyerek tehdit ediyor. İktidara da aynı metinde gönderme yapmayı ihmal etmiyor.

“İktidar ve muhalefet dâhil bütün siyasi güçlerin, HDP’yi ve açıklayacağı ilkeleri ciddiye almasında, Türkiye’nin geleceği için büyük fayda var. Çünkü demokratikleşme konusunda HDP’nin şakası değil, HDP blöf yapmıyor, taktik yapmıyor” diyor Demirtaş!

Blöf yapmıyor, şaka yapmıyor! Yani, alenen “ayağınızı denk alın” diyor.

HDP, “DEMOKRASİ” DERSE SİZ ANLAYIN Kİ “KANDİL”, DİYOR “İMRALI” DİYOR

HDP’nin demokrasiden ne anladığını izah etmeye gerek var mı? ya da daha pazar günü Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır Anneleri’ni ziyareti esnasında annelerin ve babaların feryatları HDP’nin demokrasiden ne anladığının belirgin işareti yok mi?

Ama Demirtaş, hükümlü olarak bulunduğu Edirne Hapishane’nden Türk siyasetini, alenen korkutma cüretini gösterebiliyor, “HDP’nin şakası değil” diyebiliyor. Ayrıca de “demokrasinin olmadığını” önü sürdüğü bir ortamda..!

Devam ediyor, “HDP’nin demokrasi ilkelerini ciddiyetle ele alıp tartışmaya yanaşmayacakları, HDP de katiyen ciddiye almayacaktır” diyor.

Sanırım, yazan burada 7 Haziran 2015 seçimlerine gidilirken oluşan iklimin yeniden varlığını vehmediyor. Az Daha tüm kesimleri istismar ettikleri o günler çoktan geride kaldı.

Geçti o günler, geçti..!

Tehdidini devam ettiriyor Demirtaş, “(…) Bunun ne kavrama geldiğini görmek için tercih gününü beklemeye lüzum yok. Peşinen söyleyelim, HDP’yi ciddiye almayanlar, demokrasiyi stratejik bir hedefe ve programa dönüştürmeyenler kaybeder.”

Selahattin Demirtaş’ın ve HDP’nin demokrasi dediğinde fiilen “Kandil” dediğini, “İmralı” dediğini, “Suriye’nin kuzeyi” dediğini, “Hendek-çukur” dediğini, terör örgütü PKK ve uzantılarının hegemonik, tek tipçi, faşist baskıcı, ötekileştirici tutumu dediğini anlıyor olmalıyız. Pek yok mi?

Yoksa, PKK terör örgütünün, en çok “Halkımız” dediği Kürtleri katlettiği, Suriye uzantısı YPG-PYD’nin Suriye’nin kuzeyinden Türkiye ve Kuzey Irak’a sürdüğü insanların ekseriyetinin Kürt olduğunu unutmuş olamayız.

HDP sözcülerinin demokrasi dediğinde, kendi şımarıklıklarına göz yumulmasını istediklerini anlamıyor olamayız.

Örneğin, CHP oylarıyla seçilen bazı HDP’lilerin seçimden bir gün sonradan çoğunluğu Kürt olanlara seslenirken, “PKK sizi tükrüğü ile boğar. O keleşi size çevirmesini biliriz” deme cüretini göstermektir demokrasi.

“Biz sırtımızı oraya buraya dayadık” diyen eski benzeşen başkanın cüretkarlığıdır örneğin demokrasi anlayışları.

Dahası, istediklerine istedikleri yaftayı yapıştırma hürriyetidir onların demokrasi anlayışı.

HDP, CHP’Yİ AMAÇLARI İÇİN ARAÇSALLAŞTIRIYOR

CHP ve onun sosyolojik tabanı “Beyaz Türkler”, HDP ve onun tabanını yıllarca araçsallaştırmıştı. Bugün benzer taktiği HDP tatbik cihetine gitmiş görünüyor.

Bu defa HDP, demokrasi havarileri olarak ortaya çıkan aktörleri ile CHP ve onun sosyolojisini “hedefleri” icin araçsallaştırmaya çalışıyor..!

Selahattin Demirtaş da bunu cezaevinden yazdığı yazı ile bir kere daha gösteriyor.

Yanılıyor muyum?

YENİŞAFAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here