CHP korona cezalarının kaldırılması için öneri sundu

0
39
CHP korona cezalarının kaldırılması için öneri sundu
CHP korona cezalarının kaldırılması için öneri sundu

AKP’nin lebaleb kongrelerini hatırlatan Emre, “Çifte standart kaldırılmalı” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, onbinlerce vatandaşa pandemi yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle kesilen 3 bin 150 liralık para cezalarının iptali için Meclise önerge sundu.

Yasa teklifini Meclis Başkanlığına sunan Emre, AKP’nin kongrelerine katılan kişilere bir yaptırım uygulanmazken, banal vatandaşa kesilen cezaların çifte standart olduğunu belirterek cezaların iptali ve geri ödenmesini istedi.

Kovid-19 tedbirlerine uyulmadığı için kesilen cezalar milyar liraya yaklaştı. Adana’da 5. Sulh Canice Hakimliği idari yaptırımın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle bir vatandaşa kesilen para cezasının iptaline karar verdi. Fakat denize girdiği, atık kağıt topladığı veya maskesini kısa süre indirdiği için MOBESE kamerasından tespit edilen vatandaşlara 3 bin 150 lira para cezaları kesildi. Maçlarda, AKP kongrelerinde ve siyasilerin katıldığı cenaze namazlarına katılanlara hiçbir yaptırım uygulanmadı.

Sözcü’ye konuşan CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Devlet vatandaşına eşdeğer seviyede olmalıdır. Garibana ceza yaz, arkası zinde olan kaide tanımasın. Bu yaklaşımla ne virüsle çaba edilebilir, ne de vatandaşın devlete güveni sağlanabilir” ifadesini kullandı.

ÇİFTE STANDART KALDIRILMALI

CHP’li temsilci TBMM Yargı Komisyonu üyesi Zeynel Emre de salgını sürecinde yasakların ve cezaların çifte standart olarak uygulandığını kaydetti. Tüm cezaların iptalini, ödenen cezaların da iadesi için TBMM’ye kanun teklifi veren Emre, “Yasakları ihlal ettikleri gerekçesiyle on binlerce yurttaşa canice kesildi, bundan başka çifte standart uygulandı. İktidar kongrelerinde tedbirleri ihlal edenlere cezai operasyon laf konusu olmazken on binlerce yurttaş değişik gerekçelerle para cezasına çarptırıldı. Anayasal hakları ihlal edildi. Kovid-19 cezaları iptal edilmeli, ödemesi yapılan cezalara ilişkin paralar da iade edilmeli” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here