CHP’li Bakırlıoğlu, ziraî desteklemelere ayrılan hissesi eleştirdi

ABONE OL
Haziran 29, 2023 09:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Tarım ve Orman Bakanlığı 2023 Bütçesi toplantısında konuşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ziraî desteklemelerin bütçe içindeki hissesinin her yıl düştüğünü sayılar vererek açıkladı.

“TARIMSAL DESTEKLEMELER YÜZDE 109 ARTTIĞI YANLIŞSIZ DEĞİL”

Tarım ve Orman Bakanı tarafından sayıların eğilip bükülerek, gerçeğin nasıl saklanabildiğini hayretler içerisinde izlediğini belirten CHP’li Bakırlıoğlu, 2023 yılında Ziraî Destekleme Programı’na ayrılan fiyatın 54 milyar lira olduğunu ve 2022 yılına nazaran yüzde 109’luk bir artışın olduğundan bahsedildiğine dikkat çekerek gerçek artışın yüzde 40 olduğunu söyledi.

CHP’li Bakırlıoğlu “39 milyar lira dayanağı 54 milyara çıkardık” dediklerini artış oranının nasıl yüzde 109 olduğunu sordu.

“TARIMSAL DAYANAK ARTIŞI YALNIZCA YÜZDE 40”

“2022 yılı bütçesinde, birinci hâlinde 25,8 milyar lira olan destekleme meblağı ek bütçe ile 39 milyar liraya çıkartılmış” diyen Bakırlıoğlu, “Şimdi 2022 yılı destekleme sayısını 25,8 kabul edersek artış, dediğiniz üzere, yüzde 109; şayet 39 milyar lira olarak hesaplarsak -ki doğrusu ve gerçeği bu- artışın yalnızca yüzde 40 olduğunu görmekteyiz” sözlerini kullandı.

“DESTEKLERİN BÜTÇE İÇİNDEKİ HİSSESİ HER YIL DÜŞÜYOR”

Genel bütçeden ziraî desteklemeler ayrılan hissenin 2023 bütçesinde yalnızca yüzde 1,2 olduğunu söz eden Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Oysa bu oran 2020 bütçesinde yüzde 2’ydi. Yani ziraî desteklemeler oransal olarak her geçen yıl düşmekte. Hayvancılık desteklemeleri mesela, bu bütçede hayvancılık desteklemelerinin totaline baktığımızda yüzde 25’e çıkartıldığından bahsetmektesiniz, halbuki 2021 yılı bütçesindeki hissesi yüzde 32’ydi. Ne olmuş? Yüzde 25’e çıkmamış, temelinde yüzde 32’den yüzde 25’e düşmüş. Mazot dayanağı yüzde 241, gübre ise yüzde 130 artmış. Bir zeytin üreticisini ele alalım. Bu üretici yüzde 130 artan gübre dayanağıyla dekara 2 kilogram gübre alamıyor. Yüzde 241 artan mazot dayanağıyla ise lakin 2 litre mazot alabiliyor, o da bugün için” dedi.

“ORGANİK VE ÂLÂ TARIM DAYANAKLARI 8 YILDIR ARTMIYOR”

Bakan Vahit Kirişçi’nin desteklemelerdeki artışlardan bahsettiğini, ancak prim ödemelerindeki artıştan hiç bahsetmediğini anlatan CHP’li Bakırlıoğlu, “2022 yılı havza bazlı fark ödemeleri ne kadar arttı? Yüzde sıfır. Çeltik, dane mısır, dane zeytin, zeytinyağı, pamuk desteklemeleri üç yıldır artmıyor. Uygun tarım, organik tarım uygulamaları desteklemeleri sekiz yıldır birebir, artmıyor. Avrupa Birliği organik tarımın oranını yüzde 25’e çıkartmayı hedefliyor ve bu amaca adım adım ilerliyor. Şu an için AB ortalaması yüzde 10. Türkiye’de 2012 yılında tarım yerlerinin yüzde 3’ünde âlâ tarım, yüzde 3’ünde ise organik tarım yapılmaktaydı. 2023 maksadınız yüzde 5’ti lakin bugün için yüzde 3’lük oran yüzde 1,6’ya düşmüş durumda, neredeyse yarı yarıya” diye konuştu.

“ZEYTİNYAĞI TAKVİYESİ 7 YILDIR BİREBİR 80 KURUŞ”

Ege Bölgesi’nin en kıymetli eserlerinden olan zeytinden örnekler veren Bakırlıoğlu, “Havza bazlı desteklemelerde dane zeytine verilen destekleme yalnızca 15 kuruş, üç yıldan beri değişmiyor. Emsal durum zeytinyağı primi için de geçerli, 7 yıldır 80 kuruş, dolara vurursak 4 sent. 1999 yılında bu oran 40 sentti yani tam 10 kat daha fazlaydı. Rakibimiz AB ülkelerinde zeytinyağına verilen destekleme ise 1,32 avro, bize verilenden neredeyse 30 kat daha fazla destekleme veriliyor. Sayın Bakanım, hem zeytinyağı priminde hem de zeytinin priminde önemli bir güncellemenin kaide olduğu ortada” sözlerini kullandı.

Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, müdahale alımlarının yetersiz kaldığını, piyasayı regüle etmekte zorlanıldığını, desteklemelerin de yetersiz kaldığını, çiftçinin yalnızlaştığını, yalnızlaştıkça toprağından koptuğunu kelamlarına ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.