CHP’li Sındır: 2023 yılı bütçesinde çiftçinin hakkı gasp ediliyor

ABONE OL
Temmuz 4, 2023 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi ve 2021 yılı kesin hesabının görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda CHP Kümesi ismine konuşan İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, bakanlığın bütçe planını eleştirdi.

“TARIM VE ORMAN BAKANLIĞININ BÜTÇESİ AZALIYOR”

Tarım Bakanlığı ödeneğinin Merkezi İdare bütçesi içerisindeki hissesinin geçmiş yıla nazaran 1 puan azaldığının altını çizen Sındır, Tarım Bakanlığının bütçedeki ödeneğinin Merkezi İdare nütçesine nazaran oransal olarak azaldığını sayılarla söz ederek kelamlarına başlayan Sındır, “Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi başlangıç ödeneğinin 2021 yılı merkezi idare bütçesi içerisindeki hissesi yüzde 3,83, 2022’de ise yüzde 3,69. 2023’te getirilen bütçede 133 milyar 682 milyon 205 bin liralık Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin, 4 trilyon 469 milyar 570 milyon 19 bin liralık merkezi idare bütçesi içerisindeki hissesi ise yüzde 2,99. Başka bir sözle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesinin Merkezi İdare bütçesindeki hissesinde 1 puana yakın oransal bir azalma var. Tarım Bakanlığı’nın bütçesi 133 milyar lira fakat cari transferlere baktığımızda bunun içerisinde hane halkına transferler yani ziraî destekleme programı için ayrılan bütçenin 54 milyar 40 milyon 543 bin lira olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

“2023 YILI BÜTÇESİNDE ÇİFTÇİNİN HAKKI GASP EDİLİYOR”

Tarım Kanunu’nun 21’inci unsurunu hatırlatan CHP’li Sındır, “Kanun açık ve net diyor ki: ‘Tarımsal destekleme programlarının finansmanı bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak gayrisafi ulusal hasılanın yüzde birinden az olamaz.’ Bu orana asla yaklaşmıyorsunuz. Ziraî destekleme programları için ayrılan 54 milyar lira gayrisafi ulusal hasılanın yüzde 1’ine denk gelmiyor. Ne kadarını karşılıyor? Şayet 2023 yılı gayrisafi yurt içi hasılasını temel alırsak yüzde 0,29’unu. 2023 yılı bütçesinde çiftçinin hakkı gasp ediliyor” dedi.

“HEDEFİ OLMAYAN PERFORMANS PROGRAMI”

Tarım Bakanlığı’nın bütçe teklifindeki 2023 yılı stratejik maksatlarını ve performans programını eleştirerek kelamlarına devam eden Sındır, “Toprağın ve arazinin korunması, geliştirilmesiyle ilgili arazi kullanım planlaması maksadı 2022’de 1 milyon hektarmış, 2022’de gerçekleşme kestirimi sıfır. 2023’te amaç yeniden bir milyon ancak bizi tekrar birebir akıbet bekliyor olacak üzere. Hayvansal eserlerde arz güvenliği, yeniden performans programında buzağı sayısındaki amaç artış oranı yüzde 0,1. Büyükbaş hayvan sayısındaki artış amacı yüzde 0,1 değil. Kırmızı et üretim ölçüsünde yüzde 4’lük bir artış hedeflemişiz, herhalde üretim fazlamız var ki bunu çok kısıtlıyoruz, bu anlaşılıyor. Küçükbaş hayvan sayısındaki artış oranı yüzde 2, yumurta üretiminde yüzde 0,5’lik bir artış hedeflenmiş. Bitkisel üretimde de durum birebir dayanak sağlanan bitkisel eserlerde üretim artış oranı maksadımız yüzde 1,2. Bu mudur bizim desteklemeyle hedeflediğimiz üretimde randıman, üretimde kalite artışı? İthal edilen bitkisel eser ölçüsü 21 milyon, 2022 gayesi 21 milyon tonmuş, 2023’te de 21 milyon ton, yani ithalatta bir azalmayı falan hedeflemiyoruz. Tahıl eserlerinde kendine yeterlilik oranı yüzde 90 gerçekleşmiş; amaç yüzde 90,2. 0,2’lik bir artış öngörülüyor. Maalesef gayesi olmayan bir performans programıyla karşı karşıyayız” biçiminde konuştu.

“PLANLAMADA SINIFTA KALDINIZ!”

Tarım Bakanlığının planlamadan mahrum olduğunu tabir eden Sındır, “Bir planlama yapılacaksa ve bu ziraî planlamaysa, üretim planlamasıysa, üretim deseni planlamasıysa, ziraî dayanakların uygulanabilmesi için kaynak dağılımına yönelik bir planlama olacaksa sağlıklı bir dataya muhtaçlığımız var. Yanlışsız bir bilgi setine gereksinimimiz var, sağlam bilgiye gereksinimimiz var; vaktinde ve yerinde dataya muhtaçlığımız var. En son genel tarım sayımı 2001 yılında yapılmış. 2001 yılından bugüne kadar bir genel tarım sayımı yapılmış değil ve şu anda Türkiye İstatistik Kurumunun yayınladığı ziraî datalar büsbütün vilayet ilçe müdürlüklerinden yazıyla istenen, yazışmayla toparlanan, derlenen bilgiler. Hiçbir bilgiye bu manada güvenemiyorum. Bu bilgiler manipülasyon olabilir, sağlıklı bir bilgi akışı olduğunu düşünmüyorum. Tarım ve Orman Bakanlığı ne yazık ki planlamada sınıfta kalmıştır” sözlerini kullandı.

“DESTEKLEMEYİ NEDEN VERİYORUZ!”

Sındır, ziraî desteklemelerin kıymetinin altını çizerek kelamlarını şöyle sonlandırdı: “Üreticiye desteklemeyi ne için veriyoruz? Tarıma bir dayanak veriyorsak başta üretimi planlamak, eser desenini planlamak, üretimde randımanı arttırabilmek, üretimde kaliteyi artırabilmek, üretimde piyasaları regüle edebilmek ve tüketicinin daha ucuz, daha kaliteli, vaktinde ve yerinde tüketim hususlarıyla, besinle buluşabilmesini sağlamak. Maalesef Tarım ve Orman Bakanlığımız bu durumun çok uzağında. Hem üreticiye hem de tüketiciye yazık ediyorsunuz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.