CIA’den ‘El-Kaide’ açıklaması: 1-2 sene içinde ABD’yi korkutma eder ışık halkası gelebilir

0
1
CIA'den 'El-Kaide' açıklaması: 1-2 sene içinde ABD'yi korkutma eder ışık halkası gelebilir
CIA'den 'El-Kaide' açıklaması: 1-2 sene içinde ABD'yi korkutma eder ışık halkası gelebilir

Başkent Washington’da düzenlenen 2021 İstihbarat Zirvesi’ne katılan Amerikan istihbarat kurumlarının yetkilileri, birkaç sene içinde El-Kural’nin Afganistan’da bitmiş güçleneceği iddiasında bulundu.

Zirvede konuşan CIA Direktör Yardımcısı Cohen, “El-Kural’nin Afganistan’a dürüst bazı potansiyel hareketliliklerinin emarelerini çoktan görmeye başladık. hemen çok erken ancak bu süreci yakından izleyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

El-Kaide’nin Afganistan’da yeniden güçleneceği öngörüsünü paylaşan Cohen, “Ne süre El-Kural ya da hatta DEAŞ-H, ABD’yi tehdit edecek kapasiteye ulaşabilir? 1-2 takvim zaman dilimi kulağa mümkün geliyor.” yorumunu yaptı. Cohen keza, Afganistan içindeki istihbarat kapasitelerinin önceki düzeyde olmadığını belirtti.

Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü Scott Berrier da El-Kaide’nin 1-2 yıl içinde Afganistan’da süratli bir şekilde gücünü artırıp ardından ABD anakarasını korkutma eder noktaya gelebileceğini savundu.

ABD yönetimi 20 yıllık savaşın ardındaki 31 Ağustos’ta Afganistan’daki son askerini de geri çekmiş, ülkedeki Amerikalılar ile ABD’ye takviye olan çok sayıda Afgan’ı tahliye etmişti.

ABD istihbaratı ise Afgan yönetiminin çabuk bir şekilde çökmesini öngörememesi sebebiyle Washington’da tenkit oklarının hedefi olmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here