Çin 6G için testlere başladı 

0
29
Çin 6G için testlere başladı 
Çin 6G için testlere başladı 

Telekomünikasyon konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan Çin 6G ile ilgili testlere başladığını duyurdu. Bilindiği üzere 5G tarafında da en ayrıntılı çalışmalar Çin’de yapılmıştı. Hatta Huawei öyle çok kayda değer ülkenin 5G daha aşağı yapısını yapı etmek için anlaşmalar imzalamıştı. Fakat ABD’nin baskısı sonrasında bir takım ülkeler bu anlaşmaları feshetti.

Huawei’nin 5G tarafında rakiplerinin en az 2 yıl önünde olduğu belirtiliyordu. Fakat araya giren pandemi süreci ve ABD’nin Huawei’ye ambargo koyarak 5G’nin dağılma hızını engellemesi, Huawei ile rakipleri arasındaki farkın da kapanmasına zemin hazırladı.

Çin 5G teknolojisinde kesin bir yol kat ettikten sonradan gözünü 6G’ye dikti. Şu sıralar geliştirme aşamasında olan 6G teknolojisi ile internet hızı harika seviyelere ulaşacak. Bir filmi indirmek sadece 1 saniye sürecek. Belki de 1 saniyeden de az.

Çin 6G teknolojisi için birincil maddesel testleri 2030 yılında yapmayı planlıyor. Yani 6G için önümüzde hayli uzun bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. Zaten az önce 5G teknolojisi bile bütünüyle olgunlaşmış yok. Türkiye de dahil böylece çok ülke henüz 5G teknolojisi ile tanışmadı.

Dolayısıyla 5G’nin yaygınlaşıp hızlanması için de demin süre var. Muhtemelen 6G’nin yaygınlaşması için de en düşük 15 sene gerekecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here