Çin, Microsoft iddialarını kabul etmedi

0
17
Çin, Microsoft iddialarını kabul etmedi
Çin, Microsoft iddialarını kabul etmedi

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Cao Licien, ABD ve Batılı bazı kurumların, Microsoft Exchange sunucusunun ele geçirilmesinin sorumluluğunu Çin’e atfeden açıklamalarına karşı çıktı.

Cao, ABD’nin, bilgisayar korsanlığı girişiminin içinde yer almakla ve ilgili kurumlardan ticari sırları ve bilgileri çalmakla suçlayarak gözaltına aldığı Çin vatandaşı 4 kişi hakkındaki suçlamaların düşürülmesini istek etti.

ABD’nin müttefikleriyle, Çin’in siber güvenliğine karşısında mesnetsiz suçlamalarda bulunmak için birlik olduğunu kaydeden Cao, bunun delile dayanmayan bir itham ve siyasi sebepli zorlama olduğunu söyledi.

Cao, Çin’in bu suçlamaları katiyen kabul etmeyeceğini vurguladı.

Çin’in siber güvenlik saldırılarının her türlüsüne muhakkak karşı çıktığının ve bunlarla çaba ettiğinin altını çizen Cao, ülkesinin hiçbir siber saldırıyı desteklemeyeceğini ve göz yummayacağını belirtti.

– “CIA en düşük 11 yıldır Çin’e siber hamle düzenliyor”

Cao, Çinli kuruluşların ABD’nin zararlı siber saldırılarının kurbanı olduğunu dile getirdi.

Amerikan Merkezi İstihbarat Kurumunun (CIA) 11 yıldan uzun bir süredir Çin’in uzay araştırma tesislerine, yağ endüstrisine, internet şirketlerine ve devlet kurumlarına siber hamle düzenlediğini kaydeden Cao, bu saldırıların ulusal ve ekonomik güvenliği önemli bir şekilde tehlikeye attığını söyledi.

Cao, ABD ve müttefiklerinin Çin’e karşısında yaptıkları siber hırsızlık ile saldırılara son vermesini istedi.

ABD ve müttefiklerinden, siber güvenlikle ilgili konularda Çin’e balçık atmayı bırakmalarını istek eden Cao, Pekin yönetiminin Çin’in siber güvenliğini ve çıkarlarını gözetmek için gerekli önlemleri alacağını açıklama etti.

– AB ve NATO kınamıştı

Avrupa Birliği dün yaptığı açıklamada, Çin’i topraklarından girişilen art niyetli siber faaliyetlere karşı harekete geçmeye misafir etme etmiş, söz konusu aktiviteleri şiddetle kınamıştı.

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada da Çin’den kaynaklanan ve Avrupa-Atlantik güvenliğine zarar vermeyi amaçlayan siber aktiviteler kınanmıştı.

bu vesileyle Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Çin, bilgisayar korsanlarıyla amaçlamak, ilk olarak Microsoft e-mail sistemi edinmek üzere dünyadaki devlete ait ve özel kuruluşlara siber saldırılar düzenlemekle suçlanmıştı.

ABD Yargı Bakanlığı göre yapılan duyuruda da Çin Devlet Emniyet Bakanlığı ile çalıştığı belirli Çin vatandaşı 4 kişinin gözaltına alındığı bildirilmişti.

Sanıkların, şirketler, üniversiteler ve devlet kurumları da dahil elde etmek üzere düzinelerce bilgisayar sistemini maksat bölge bir bilgisayar korsanlığı girişiminin içinde yer aldığı, ilgili kurumlardan ticari sırları ve bilgileri çalmakla suçlandığı kaydedilmişti.

Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here