Çin’in Mars buluş arabulucu Zhurong yeni görüntüler paylaştı

0
13
Çin’in Mars buluş arabulucu Zhurong yeni görüntüler paylaştı
Çin’in Mars buluş arabulucu Zhurong yeni görüntüler paylaştı

Çin hükümeti kadar Mars’a gönderilen Zhurong, geçtiğimiz mayıs ayında keşif yapmak üzere Mars’a iniş yapmıştı. Yüzeyi 3 boyutlu şekilde görüntülemek ve toprak yapısını analiz etmek gibi görevleri olan Zhurong, başladığı günden bu yana epeyce iyi performans sergilemiş ve uzay meraklıları kadar merakla peşine düşüp takip edilmişti.

Mars'ın panoramik fotoğrafları yayınlandıMars’ın panoramik fotoğrafları yayınlandı

Şimdiyse Çin, hatıra hatırasına yapmak namına geçtiğimiz 100 günü Kızıl Gezegen’de geçiren Zhurong’dan öbür görüntüler paylaştı. Zhurong’dan gelen görüntülerden birinde geride bıraktığı teker izlerini görebilirken diğeri, şirin keşif aracımız Zhurong’un iniş için kullandığı yörünge aracıyla aralarında bıraktığı mesafeyi görmemize olanak tanıyor. İşte paylaşılan görüntüler:

Çin Uzay Ajansı tarafından paylaşılan görüntülerde Zhurong ile iniş sırasında kullandığı yörünge arabulucu arasındaki mesafe dikkat çekiyor. Pek ancak 1 kilometreyi aşmış olan bu mesafe, Çin’in Mars görevinde epeyce istikrarlı ve iyi ilerlediğine muhabere ediyor. Söz konusu görüntülerden panorama olanın ortasına özenli bakarsanız, Zhurong’un teker izlerini görebilirsiniz.

Zhurong’un bu görevindeki bir öteki can müşteri nokta ise antik bir su yatağı olduğu düşünülen bölgeyi araştıracak olması. Utopia Planitia’nın güneyinde yer alan bu alanda yapılacak çalışmaların peşinde Çin, 2030’da Mars’tan toprak örnekleri getirmeyi, 2033’te ise Kızıl Gezegen’e astronot göndermeyi hedefliyor.

 

KAYNAK: WEBTEKNO, HABER7
Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here