“Çip” karaborsaya düştü, hasar şimdilik 110 milyar dolar

0
46
“Çip” karaborsaya düştü, hasar şimdilik 110 milyar dolar
“Çip” karaborsaya düştü, hasar şimdilik 110 milyar dolar

Araba ve elektronik eşya sektörlerinde imalat planlarını altüst eden çip arz sıkıntısı içinden çıkılmaz bir hâl aldı.

Susquehanna Financial Group’un araştırmasına tarafından, çip siparişleri ve teslim edilme süresi arasındaki ayrım nisan ayında 17 haftaya dek çıktı. Laf konusu zaman 2017 yılında verilerin toplanmaya başlamasından beri en uzun teslimat süresi oldu.

Susquehanna Analisti Chris Rolland, “Bütün ürün kategorilerindeki teslimat süreleri arttı. Bu veriyi derlemeye başladığımızdan beri en büyük ve ayrıntılı artışlardan biri.” dedi.

Çip miktar sıkıntısı birçok sektörde yayılmaya devam ederken, araba üreticilerinin bu sene eksilen satışlardan nedeniyle 110 milyar dolar zarara uğraması bekleniyor.

“YATIRIMCILARIN AKIL HOCASI” FITCH UYARDI

Uluslararası kredi sınıflandırma kuruluşu Fitch, otomotiv talebinin dinç olduğu belirtilerek, üreticilerin en kârlı modellere öncelik vererek, imal kaybının nakit akışı üzerindeki etkisini dengelemeye tezgâhtar olduğu aktarıldı.

Çip sıkıntısının olasılıkla daha uzun süreceğine sinyâl edilen açıklamada, tedarik zincirindeki aksaklıkların piyasaların tahmin ettiğinden daha büyük olacağı kaydedildi.

Açıklamada, çip sıkıntısının otomobil üreticilerinin tahmini yıllık satışlarının yüzde 5’ine mâl olmasının beklendiği belirtildi.

Birçok araba üreticisinin 2021’in 2’nci çeyreğinde en ağır baskılarla karşılaşmayı beklediğine değinilen açıklamada, krizin 2022’den itibaren aşılacağı tahminine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here